Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft Bulut Platformlarında Kripto Madenciliğini Engelliyor

Teknoloji devi Microsoft, kullanıcıların Azure üzerinde kripto madenciliği yapması için izin istemesini şart koşacak. Gelişmeler haberde...
Microsoft Bulut Platformlarında Kripto Madenciliğini Engelliyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli teknoloji ve yazılım devi Microsoft, müşterilerinin önceden yazılı izin almadan çevrimiçi hizmetlerinde kripto para madenciliği yapmasına izin vermeyecek. Şirket, Microsoft Online Services’ın evrensel lisans koşullarının bir parçası olarak yeni kısıtlamalar getirdi.

Microsoft, “Kabul Edilebilir Kullanım Politikası” bölümünde, kripto madenciliği için Microsoft Çevrimiçi Hizmetlerinden herhangi birini kullanmak için kullanıcıların artık şirketten yazılı bir ön onay almaları gerektiğini belirtiyor.

Siber Saldırılara Yönelik Önlem

Son kripto madenciliği kısıtlamalarının çevrimiçi hizmetleri siber dolandırıcılık, saldırılar ve müşteri kaynaklarına yetkisiz erişim gibi risklerden korumayı amaçladığı bildirildi.

Microsoft açıklamasında, “Bu değişikliği, müşterilerimizi daha fazla korumak ve Microsoft Bulut’taki hizmetlerin kesintiye uğraması veya bozulması riskini azaltmak için yaptık.” ifadelerini kullandı.

Firma ayrıca güvenlik tespitleri için test ve araştırma amacıyla kripto madenciliği yapma iznini değerlendirebileceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Microsoft Online Services, şirketin çevrimiçi bir yazılım platformudur. Bu hizmetler, belirli abonelik türlerinde kripto para birimi madenciliği sunduğu bilinen Microsoft’un Azure bulut bilgi işlem ağını içeriyor. Microsoft daha önce duyurusunu yaptığı Azure Blockchain Service projesini geçen yıl Eylül ayında sona erdirmişti.

Microsoft Bu Kararı Alan İlk Şirket Değil

Microsoft’un son kararı ile yazılı onayı olmadan kripto para madenciliği yapmasını yasaklayan Google da dahil olmak üzere diğer birçok bulut bilgi işlem sağlayıcısına katılıyor. Oracle gibi diğer platformlar bulut madenciliğini tamamen yasaklarken , Digital Ocean yazılı izin talep ediyor.

Bulut madenciliği, kripto paraya yatırım yapmanın alternatif bir yöntemidir ve kullanıcıların paylaşılan işlem gücüne sahip uzak bir veri merkezine güvenerek, madencilik ekipmanı veya donanımı kullanmadan dijital para madenciliği yapmasına olanak tanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.