Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis: Türkiye’nin Ekonomik Çıkmazı Dış Politikaya Bağlı

Türkiye seçimlerini yakından takip eden isimlerden olan Yunanistan Başbakanı, iki ülke arasında gelecek dönemde yaşanması muhtemel ilişkileri yorumladı.
Miçotakis: Türkiye’nin Ekonomik Çıkmazı Dış Politikaya Bağlı
HABER GİRİŞ

Ankara ile yaşadığı gerilimli ortamdan sonra deprem felaketinde uzattığı yardım eliyle buzları eriten Yunanistan’dan yeni bir Türkiye yorumu geldi. İki hafta sonra yapılacak olan tarihi seçimler hakkında görüşünü paylaşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, iki ülke arasındaki ilişkilere değindi.

Yunanistan’da yapılan Delfi Ekonomik Forumu’nda konuşan Miçotakis, Cumhurbaşkanlığı seçimini tekrar Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması halinde Türk-Yunan ilişkileri için yeni bir rota çizilmesi gerektiğini ifade etti.

İkili ilişkilerin iyi seyredebilmesi için Türkiye’nin tavır değişikliğine gitmesi gerektiğinin altını çizerek, özellikle Yunanistan ve Batı’ya gösterdiği tutumun tümüyle revize edilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye’nin, “Seçimlerden sonra büyük bir stratejik karar alması gerektiğini’ söyleyen Miçotakis, ‘Mavi vatan’ fikrine de değindi.

Türkiye ekonomisinin içine girdiği çıkmazdan kurtulması için de mevcut politikalarını baştan aşağı değiştirmesi gerektiğini önererek şöyle ifadede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Bence Türkiye seçimlerden sonra büyük bir stratejik karar almalı. Yunanistan’la tekrar yakınlaşmak ve Kıbrıs sorununu çözmeye çalışmak istiyor mu? Tavrını değiştirip, güvenilir bir NATO üyesi olarak davranmak, Batı ile yakınlaşmak mı ya da Çin ve Rusya’ya yakın kendi başına bir dış politika izlemeye devam etmek mi gerçekten kendi yararına? Günün sonunda, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin durumunu bu belirleyecek. Kıbrıs sorununda anlamlı bir ilerleme kaydedip edemeyeceğimizi bu belirleyecek.”

Türkiye’nin kimi süreçlerde saldırgan söylemlere yöneldiğini söyleyerek, Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını sınırlama mutabakatının ise ‘gülünç’ bir atılım olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.