Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Michael Burry’nin Hisse Satışının Bitcoin’e Etkisi Tahmin Edildi

The Big Short olarak tanınan Michael Burry’nin hisselerinin çok büyük bölümünü satması, uzmanlar tarafından değerlendirildi.
Michael Burry’nin Hisse Satışının Bitcoin’e Etkisi Tahmin Edildi
HABER GİRİŞ

2008’de ABD’de başlayan ve dünya genelinde yayılan küresel ekonomik krizi bilen The Big Short lakaplı yatırımcı Michael Burry, geçtiğimiz günlerde hisselerinin büyük bölümünü satması ile gündeme geldi.

Burry’nin hedge fonu Scion Asset Management, Apple ve Meta’dan ilaç devi Bristol-Myers Squibb’e kadar yaklaşık 292 milyon dolar değerinde hisse satışı gerçekleştirdi.

Bitcoin ve kripto paralar, küresel enflasyon, Fed’in faiz artırımları ve Rusya-Ukrayna savaşından etkileniyor ve hisse senetleri ile güçlü bir korelasyona sahip durumda. Burry’nin satışının kripto paralar için bir düşüş uyarısı olabileceği konuşuluyor.

Burry’nin Hisse Satışı Uzmanların Radarında

Uzmanlar, Burry’nin bu hamlesinin kripto paralara olası etkisini anlamaya çalıştı. Quantum Economics’in kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan, düşüş senaryolarını öngörme siciline rağmen, Burry’nin hareketlerinden etkilenmediğini söyledi.

Greenspan çöküşlerin zamanını ve ölçeğini tahmin etmenin neredeyse imkansız olduğunu belirtti ve ufukta genellikle hisse senedi ve kripto fiyatlarının düşmesine neden olabilecek bir düşüş eğilimi olduğunu öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcıları internette dolaşan her kötü habere atlamamaları konusunda uyardı ve yatırım yapmanın uzun vadeli bir oyun olduğunu belirtti.

Michael Burry uzun zamandır kripto paralarda ve hisse senetlerinde kış mevsiminin geldiğini ve düşüşün devam edeceğini savunuyor. Geçtiğimiz ay hisse ve kripto düşüşünde yolun yarılandığını iddia etmişti.

Düşüşlere neden olarak ABD tüketici kredi oranlarının aylık olarak 28 milyar dolarlık tarihsel ortalamasının aksine ayda 40 milyar dolar arttığını göstermişti.

Burry’i Haklı Bulanlar Var

Alpha analisti Garret Duyck, Greenspan’e göre farklı bir bakış açısı sundu ve makalesinde Burry’nin tüketici kredisi, konut ve iş koşulları gibi makro faktörlerle ilgili endişelerinin yatırımcıların dikkate alması gereken bir şey olabileceğini belirtti.

Michael Burry’nin bir ayı olduğunun farkında olduğunu belirten Duyck, portföyündeki pozisyonları tasfiye ederek piyasanın dışına koyduğunu söyledi.

Makro verilerin de bu hipotezi desteklediğini belirten Duyck, “Her yerde zayıflık görüyorum. Tüketici, konut ve iş koşulları iş zayıflığı yansıtırken mücadele ediyor. Kazanç tahminleri çok yüksek ve negatif kazançlar, zaten gergin olan öz sermaye değerlemelerini önemli ölçüde etkileyecek.” diye konuştu.

Michael Burry daha önce piyasalara dair isabetli tahminleri ile tanınıyor. 2008’de ABD’de görülen konut balonunu önceden tahmin eden yatırımcı, Mart 2021’de Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu öne sürmüştü

Burry’nin bu açıklaması sonrası Bitcoin 59.000 dolardan 30.000 dolara kadar düşmüştü. Bitcoin geçen yılın son çeyreğinde ise yeniden yukarı yönlü hareket etmiş ve 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine dokunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.