Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MGK Toplandı! Gündem Ülke Güvenliği ve Sığınmacılar

Erdoğan liderliğinde yapılan MGK toplantısında Türkiye’nin dış siyaset gündemi, terör ve sığınmacılarla ilgili konulara değinildi. İşte detaylar;
MGK Toplandı! Gündem Ülke Güvenliği ve Sığınmacılar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen MGK toplantısı 3 saat sürdü. Toplantıya bakanlar ve üst düzeyler isimler katıldı. Beştepe’de gerçekleşen kritik zirvede ana gündem maddeleri terörle mücadele, refah düzeyi, Rusya-Ukrayna savaşı ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci gibi konular oldu.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti’nin geride kalan yüzyılda birçok sınama ile karşı karşıya kaldığı, bunların istiklal ve istikbal mücadelesindeki azmi kesinleştirerek devletin temellerini daha da sağlamlaştırdığı vurgulandı.

Ülkenin huzurunu ve refahını sağlamaya yönelik adımların kararlıkla atılmaya devam edileceği belirtildi. Terör örgütleri başta olmak üzere tehdit ve tehlikelere karşı azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulduğu aktarıldı.

Toplantıda Sığınmacılar Ele Alındı

Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafazası için istikrarın tesisinin terör örgütlerinden temizlenmesi ile mümkün olacağı ifade edildi.

Suriyelilerin gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde yurtlarına dönerek hayatlarını huzur ve refah içinde idame ettirebilmesi için gösterilen katkılara katkı sağlayacak uluslararası iş birliğinin önemine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Dış İlişkiler ve Rusya-Ukrayna Savaşı

Toplantıda Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlerin bölge üzerindeki risklerine dikkat çekildi. Türkiye’nin çatışmalara son verilerek barış görüşmelerine başlanması ve küresel gıda güvenliğinin sağlanması çabalarına katkı sunmayı sürdüreceği kaydedildi.

Kosova’da artan gerilime, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diyalog sürecine ve Sudan’da çatışan taraflara değinildi. Konularla ilgili gerekli adımlar atılacağı ve barışın tesisi için destek verileceği bildirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın