Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat ve Katılım Fonu ile ilgili Yönetmelik’te Değişiklik

BDDK tarafından yayımlanan karara göre Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te değişiklik yapıldı.
Mevduat ve Katılım Fonu ile ilgili Yönetmelik’te Değişiklik
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu yönetmeliğin dördüncü fıkrasının (d) ve (e) bentleri ile beşinci fıkrasında yer alan “kâr ve zarara” ibareleri “kâra” şeklinde değiştirildi.

4’üncü maddenin üçüncü fıkrası “Kanıtlanabilir onay veya talep olmaksızın kişiler adına kredili hesap dahil herhangi bir hesap açılamaz, kredili hesabın limiti artırılamaz ve kredili hesaptan herhangi bir tahsilat yapılamaz. Kredili hesap limitlerinin azaltılması durumunda hesap sahibi bilgilendirilir. Dördüncü fıkranın (e) bendi uyarınca yenilenen hesaplar, bu fıkra kapsamında hesap açılışı sayılmaz.” şeklinde değiştirildi.

6’ncı maddesinin ikinci, dördüncü ve beşinci fıkraları ile yedinci fıkrasında da değişikliğe gidildi. Buna göre katılma hesapları, kâr zarar ortaklığı sözleşmesine veya kamu kurum ve kuruluşları ile fonlar ve tüzel kişi müşterilerle akdedilecek yatırım vekâleti sözleşmesine dayalı olarak açılabilecek.

Kurul, yatırım vekâleti sözleşmesine dayalı olarak açılan katılma hesapları için yatırılabilecek asgari tutar veya katılma hesaplarının belli bir oranı şeklinde sınır tesis etmeye yetkili olacak. Her iki sözleşme türüne dayalı olarak açılan katılma hesapları ayrı fon havuzlarında işletilecek ve her sözleşme türünün kendi altında ayrı havuzlar oluşturulabilecek.

GCM Yatırım Banner

Katılma hesabı sahiplerinin menfaatlerine zarar vermemek ve önceden belirlenmesi halinde toplanan fonun kullanım amacı dışına çıkmamak kaydıyla kâr zarar ortaklığı sözleşmesine ve yatırım vekâleti sözleşmesine dayalı katılma hesapları için açılan havuzlar kendi içinde birleştirilebilecek.

Katılım fonu hesapları üzerinde hesap sahibinin talep hakkı ve katılım bankasının ödeme yükümlülüğü, özel cari hesaplarda yatırılan tutar, katılma hesaplarında ise vade sonunda geçerli birim hesap değeri kadar olacak.

Katılma hesaplarının işletilmesi sonucu oluşan kâr veya zarar tutarlarının belirlenmesi amacıyla, farklı para cinsi, kâra katılma oranı, sözleşme türü ve bunların alt kırılımlarına göre oluşturulan fon havuzları bazında yapılacak günlük birim değer hesaplamalarına ilişkin tablo kurulca belirlenecek sürelerde kuruma gönderilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.