Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizlerinde Yön Değişti! Düşüşler Başladı

Geçen yılı yüzde 50’lerin üzerinde oranlarla kapatan 3 aya kadar vadeli TL cinsi mevduatlarda faiz getirisi, yüzde 40’ın altına indi.
Mevduat Faizlerinde Yön Değişti! Düşüşler Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 42,50’ye yükseltmesinin ardından mevduat faizleri de yüzde 50’leri aştı. Bu durum borsaya rakip olurken, mevduatın krediye dönüşmesinde yaşanan sıkışma ve azalan kredi iştahı nedeniyle mevduat faizlerinde ilk düşüşler başladı.

3 aya kadar vadeli TL mevduat faizleri, 2023 yılının son ayında yüzde 45-47 seviyesindeydi. Bu oranın yüzde 41’e gerilediği öğrenildi. Bazı özel bankalarda ise bu oran yüzde 36’lara kadar düştü.

Yılın son haftasında ise tüm bankalar TL mevduat faizlerinde ciddi bir artışa gitmiş ve yüzde 50’nin üzerinde oranlar kaydedilmişti. Hatta yeni gelen müşterilere, hoş geldin kampanyası adı altında 3 aya kadar vadeli olan TL mevduatlarda oranlar yüzde 52,5 oldu.

Kaynaklara göre bankaların daralan kredi talebi ve yüksek mevduat faizleri nedeniyle marjların zorlandığı öğrenilirken, 2024’ün ilk haftasında 3 aya kadar vadeli standart TL mevduat faizleri en az 4 puan düşürüldü.

Mevduat faizlerindeki düşüşün ise borsayı desteklemesi bekleniyor. Çünkü yüksek faizler her zaman borsanın en dişli rakibi olmuştur. Buradaki gevşeme, bir süredir çıkış yapan yatırımcıların en azından bir kısmının yeniden karar değiştirmesini sağlayabilir.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın