Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizleri Düşerken Yatırımcının Yeni Rotası Ne?

Türkiye'de mevduat faizlerinde gözlemlenen düşüş, yatırımcıların tercih stratejilerinde yeni bir dönemi başlatıyor. Detaylar haberin içerisinde;
Mevduat Faizleri Düşerken Yatırımcının Yeni Rotası Ne?
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın seçimlerden sonra uyguladığı sıkı para politikasını takiben TL likiditesinde bolluk meydana geldi. Oluşan likidite bolluğuyla bankalar mevduat faizlerini düşürmeye başladı. NTV’de yer alan haberde Türk lirası likiditesinin artmasının belli başlı sebepleri olduğuna işaret etti.

Kredi talebindeki düşüşün, yatırımcıların hala en iyi getiriyi sağlayan aracın TL mevduat olduğu gerçeğini vurguladığı belirtildi. TL mevduat oranları düşmüş olsa bile yatırımcılara hala yüzde 40’tan fazla bir garanti getiri sunduğuna dikkat çekildi.

Türk Lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat hesaplarının yenilenmeyeceği stratejisininse likiditenin artışına neden olduğu tahmin edildi. Haberde, bu strateji kapsamında 50 milyar TL’lik bir KKM çıkışı gözlemlendiği ve bu paranın mevduata yönlendirilmiş olabileceği ileri sürüldü.

Borsada yaşanan çıkışlar ve buna bağlı olarak borsadan çıkan paraların büyük bir kısmının mevduata yönlendirilmiş olabileceği, yatırımcıların güvenli liman arayışında oldukları kaydedildi.

Dolar/TL kuru 30 TL’yi aşmış olsa da volatilitenin az olması ve döviz kuru artışının sınırlı olması yatırımcılara faiz getirisine yönlendirdiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Likiditeyi temizlemek için depo ihalelerinin düzenlendiğine işaret edilen haberde, TL mevduata olan talebin yüksek olması, sterilizasyon adımlarının yeterliliği konusunda soru işaretleri doğabileceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.