Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Metallerde Oklar Yukarı Döndü! Gümüş için Hedef 24 Dolar

ABD enflasyonu piyasalarda yankılanıyor. FED beklentilerinden destek alan dolarda düşüş olurken değerli metallerde oklar yukarı döndü. Yükseliş sürecek mi?
Metallerde Oklar Yukarı Döndü! Gümüş için Hedef 24 Dolar
HABER GİRİŞ

Piyasalar, ABD enflasyonun beklentilerden fazla gerilemesiyle hareketlendi. Dolar düşerken emtia, altın ve kripto para piyasalarında sert yükselişler oldu. Ekim’de tüm ölçütlerde piyasa tahminlerinin altında gelen enflasyon verileri, ABD’de artışların zirveye ulaşmış olabileceğine işaret etti.

Güvercin ABD Merkez Bankası (FED) beklentileri desteklenirken Aralık’ta 75 baz puan artırım olasılığı tamamen rafa kalktı. Piyasa, FED’in 50, hatta 25 baz puan artırım yapabileceğini fiyatlarken değerli metallerde güçlü yükseliş var.

Bakır, gümüş, platin ve paladyum için alın iştahı artarken en güçlü yükseliş platinde kaydediliyor.
Metaller Yukarı Yönlü
Kaynak: piyasa.paratic.com

ABD enflasyonunun açıklandığı TSİ 16.30’da 1012 dolardan 1027 dolara çıkan platin, kazanımlarını artırarak 1052 dolara ulaştı. Yazım sırasında yüzde 5’in üzerinde artıda seyreden platin, Mart ayından bu yana en yükseği kaydetti.

Son verilere göre platin bir haftada yüzde 13 değerlenirken aylık yüzde 17 arttı. Yıllık kaybı ise yüzde 3’lere düştü.

İkamesi paladyum da yüzde 5 civarında artıyor. Enflasyon öncesi 1820 dolar civarında olan paladyum, 16.30 sonrası dik bir grafik çizerek 1950 dolara kadar çıktı. Haftalık yüzde 5,6 artan paladyum, aylık yüzde 11 kayıpta duruyor.

GCM Yatırım Banner

Kırmızı metal bakırda da durum aynı. Güvercin FED beklentileriyle değerlenen bakır, 3,79 doları gördü. Haziran sonundan bu yana en güçlü değerini kaydeden metal, bir haftada yüzde 10 artıya geçti.

Son olarak 24 dolar beklentisinden bahsedilen gümüşe bakıldığında yüzde 2 üzeri artıda fiyatladığı görülüyor. 21,3 dolar civarından 21,92 dolara kadar yükselen gümüş, 5 ayın en güçlü değerine ulaştı.Haftalık kazancı yüzde 12 olurken bir ayda yüzde 14 arttı.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, beklenti altı gelen ABD enflasyonuna atıfla gümüş için iyimser yorumda bulundu.

“Gümüş daha pozitif. Beklentim 24 dolar, bunu kırdığında önümüz açık. Kasım güzel geldi.” dedi. Aynı zamanda son dönemdeki zayıflık ortasında, “3 ay düşer, 3 günde telafi eder. Çok manipüle edilen her şeyin önü açık.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.