Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Metal Şirketi 3 KAP Bildirisi Açıkladı! Hissesi Yerinde Saydı

Formet Metal bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla 3 KAP bildirisi paylaşarak dikkatleri üzerine çekti. Ayrıntılar haberde;
Metal Şirketi 3 KAP Bildirisi Açıkladı! Hissesi Yerinde Saydı
HABER GİRİŞ

Formet Metal ve Cam Sanayii A.Ş. (FORMT) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 3 bildiri paylaştı. Metal şirketi 3 ayrı bildiri ile geri alım programının tamamlanması, kayıtlı sermaye tavanının artırılması ve 2023 yılı kâr payı dağıtımı hakkında kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu.

Şirket ilk KAP bildirisinde, 25 Aralı 2023 Tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlayan Geri Alım Programının Tamamlanması hakkında bilgi verdi.

Borsada seanslar başlamadan paylaşılan bildiride Formet Metal, geri alım süreci çerçevesinde geri alınan payların toplam 6 milyon 508 bin 239 adede ulaştığı kaydedildi. Pay ve geri alınan payların şirket sermayesine oranının böylece yüzde 1,1722 olduğu bildirildi.

Formet Metal toplam 18 milyon 262 bin 876,63 lira öz kaynak kullanılmış olup geri alım programı bu şekilde tamamlandığına dikkat çekildi.

Şirket ikinci KAP bildirisinde, 2023 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında mevcut kayıtlı sermaye tavanının artırılmasına ilişkin kararın kabul edildiğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

22 Nisan 2024’te alınan yönetim kurulu kararı doğrultusunda, şirketin mevcut kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar 200 milyon liradan 2 milyar liraya çıkarıldığı bildirildi. Yeni kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresi ise 31 Aralık 2028 tarihine kadar uzatıldığı eklendi.

Bu artışa yönelik tadil tasarısının, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 6 Mayıs 2024’te onaylandığı ve onaylanan tasarının 26 Haziran 2024’teki Olağan Genel Kurul Toplantısında oy birliği ile kabul edildiği kaydedildi.

Kayıtlı sermaye artışına ilişkin KAP bildirisinin ardından Formet Metal, kâr payı dağıtım işlemleri hakkında da detay verdi.

Şirket, 2023 yılı faaliyetlerine ilişkin olarak kâr payı dağıtımı yapmayacağını açıkladı. 29 Nisan 2024’te alınan yönetim kurulu kararı doğrultusunda bu önerinin 26 Haziran’daki Olağan Genel Kurul Toplantısında görüşüldü ve oy birliği ile kabul edildiği kaydedildi.

2023 yılı mali tablolarına göre Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği’ne uygun olarak hazırlanan bilançosunda 104 milyon 137 bin 13 lira zarar olduğuna işaret edildi.

Vergi Usul Kanunu’nda tutulan yasal kayıtlara göre ise 6 milyon 452 bin 709 lira kâr elde edildiği ve geçen yıllardan devreden zararlar mahsup edildiğinde, dağıtılacak kâr kalmadığı belirtildi.

Borsada FORMT koduyla işlem gören şirket payları yıllık bazda yüzde 53,35 oranında yükseliş gösterdi. Bugün 3 KAP bildirisi açıklayan metal şirketinin payları TSİ 15.08 itibarıyla yüzde 0,99 artışla 3,08 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.