Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meta Hisseleri Beklenti Üstü Gelir Sonrası Son Bir Yılın Zirvesinde

Sosyal medya devi Meta, beklenti üstü gelir bildirimi sonrası, hisselerinde güçlü artış yaşadı. Ayrıntılar haberde…
Meta Hisseleri Beklenti Üstü Gelir Sonrası Son Bir Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Meta, 2023′ün ilk çeyreği için beklenti üstü gelir artışı bildirmişti. Açıklanan bilanço sonrası Meta hisselerinde günlük bazda yüzde 15’in üzerinde yükseliş meydana geldi. Bu ayrıca 52 haftanın en yüksek seviyesini temsil ediyor.

Meta, hisse başına 2,20 dolarlık ilk çeyrek kazancını, 2,03 dolarlık fikir birliği tahminini ve analistlerin beklediği 27,65 milyar doları aşarak, 28,65 milyar dolarlık gelir bildirdi.

Çin’deki reklam harcamalarındaki büyüme , şirketin ilk çeyrek rakamlarının yükselmesine yardımcı oldu ve mali işler müdürü Susan Li, analistlere artışın kısmen nakliye maliyetlerinin düşmesinden ve reklamverenler için Covid kısıtlamalarının hafifletilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Meta hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Şirket, ikinci çeyrek gelirinin 29,5 milyar dolar ile 32 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Analistler, diğer büyük sermayeli teknoloji şirketlerinde olduğu gibi, yapay zekanın Meta için olumlu bir nokta olmasını bekliyor.

Morgan Stanley’den Brian Nowak, “Daha fazla açık kaynak modeli geliştirmek ve açık bir ekosistem oluşturmaya yardımcı olmak adına Meta’nın ön planda kalmaya devam etmelidir.” değerlendirmesinde bulundu. Morgan Stanley, Meta hissesi için 250 dolardan 300 dolara çıkardı.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan analisti Doug Anmuth ise kazançların şirketin maliyet disiplini taahhüdünü gösterdiğini ve yapay zekaya ile metaverse’e yatırım yapılırken, kısa vadeli gelir artışını hızlandırdığını söyledi. JPMorgan ise Meta için fiyat hedefini 270 dolardan 305 dolara çıkardı. Meta hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 70’ten fazla artış kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın