Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meta, Cambridge Analytica Davası için Anlaşmayı Kabul Etti

Facebook’un ana şirketi olan Meta, gizlilik skandalı olarak bilinen Cambridge Analytica davasında anlaşma için 725 milyon dolar ödeyecek.
Meta, Cambridge Analytica Davası için Anlaşmayı Kabul Etti
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Meta, daha önce büyük ses getiren Cambridge Analytica olayı ile adından söz ettirmişti. Bununla ilgili açılan davada çözüme yönelik bir adım atılıyor. Şirket üçüncü taraflara izinleri olmadan kullanıcı verilerine erişim izni verdiğini iddia eden bir toplu davayı sonuçlandırmak için 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Davacıları temsil eden hukuk firması Keller Rohrback LLP, bunun bir veri gizliliği toplu davasında şimdiye kadar elde edilen en büyük kurtarma ve Facebook’un özel bir toplu davayı çözmek için şimdiye kadar ödediği en yüksek miktar olduğunu söyledi.

Veriler Trump’ın Seçim Kampanyası için Sızdırılmıştı

Dava, 2018’de Facebook’un 87 milyon kullanıcının bilgilerinin eski Başkan Donald Trump’ın 2016 seçim kampanyası ile bağlantılı bir danışmanlık firması olan Cambridge Analytica ile uygunsuz bir şekilde paylaşıldığının ortaya çıkmasından sonra açılmıştı.

Süreç Facebook’un genel veri paylaşım uygulamalarına odaklanacak şekilde genişletildi. Davanın arkasındaki hukuk bürosuna göre davacılar, Facebook’un çok sayıda üçüncü tarafa kendi rızaları olmadan Facebook içeriğine ve bilgilerine erişim izni verdiğini, üçüncü şahısların bu bilgilere erişimini ve bu bilgileri kullanımını yeterince izlemediğini savunmuştu.

Meta’dan Anlaşma Açıklaması

Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki davayı denetleyen yargıçların yapılan son anlaşmayı onaylaması gerekiyor. Meta son açıklamasında suç işlediğini kabul etmezken, anlaşmanın topluluğun ve hissedarların yararına olduğunu kaydetti. Açıklamada, “Son üç yılda gizliliğe yaklaşımımızı yeniledik ve kapsamlı bir gizlilik programı uyguladık” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Cambridge Analytica skandalı, küresel düzeyde bir öfkeye ve dünya çapında Facebook’un veri uygulamalarını incelemeye yönelik bir düzenleyici baskısına yol açtı.

ABD Federal Ticaret Komisyonu, sosyal medya şirketinin ajansla daha önce yaptığı ve verileri üçüncü taraflarla paylaşılırken kullanıcılara net bildirimler vermesini gerektiren bir anlaşmanın şartlarını ihlal ettiğine dair endişeler nedeniyle Facebook’a soruşturma açmıştı.

Sosyal medya şirketi 2019’da FTC ile 5 milyar dolarlık bir anlaşma yapmayı kabul etti. Facebook ayrıca, şirketin kullanıcı verilerinin kötüye kullanılması riskine ilişkin yanıltıcı açıklamalar yaptığı iddiaları üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaklaşık aynı zamanlarda bir davayı çözmek için 100 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın