Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Meta Hamlesi: Yasak Geliyor

Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB), Meta şirketinin kişisel verilere dayalı reklamları sadece kullanıcıların izniyle yayınlayabileceğine karar verdi. Detaylar haberde...
AB’den Meta Hamlesi: Yasak Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB), sosyal medya devi Meta’nın, kullanıcı onayı almadan kişiselleştirilmiş reklamları gösteremeyeceğine karar verdi.

İsmi açıklanmayan bir kaynaktan aktarılan bilgilere göre karar EDPB tarafından alındı fakat kamuoyuna açıklanmadı.

Meta’nın Avrupa birimi İrlanda’da olduğu için İrlanda veri koruma kurumu bir ay içinde Avrupa Veri Koruma Kurulu’nun bağlayıcı kararına dayanan bir karar verecek.

Kaynak, EDPB’nin İrlanda kurulundan muhtemelen para cezası vermesini isteyecek.

Meta şirketinin hisselerinin haber sonrasında yüzde 6,2 düştüğü ifade edildi. Sonrasında dijital reklamcılığa dayalı Google (Google.O) yüzde 2,5, Snap (SNAP.N) yüzde 6,8 ve Pinterest (PINS.N) yüzde 5,1 geriledi.

İrlanda ‘da Meta’ya karşı 2018’de Avusturyalı gizlilik aktivisti Max Schrems tarafından dava açılmıştı.

Schrems, şirketin kişiselleştirilmiş reklamlar için evet/hayır seçeneği sunması yerine şartlar ve koşullardaki izin maddesini değiştirdiğini aktardı. Bunu yasa dışı olduğunu belirtti.

Bu gelişmelerin öncesinde dün Meta, ABD’ye karşı uyarıda bulundu. Şirket, haber kuruluşlarının paylaştığı içerikler için ücret ödeme yasasının geçmesi durumunda ABD’nin haber içeriklerini tamamen kaldırmakla tehdit etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu