Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mersin Belediye Başkanı: Sığınmacıları Kabul Etmeyen Valiler Var

Mersin Belediye Başkanı, depremin yarattığı faciadan kaçan afetzedelerin çevre illere sığındığını ancak bazı valilerin Suriyelileri şehre almadığını açıkladı.
Mersin Belediye Başkanı: Sığınmacıları Kabul Etmeyen Valiler Var
HABER GİRİŞ

Depremin vurduğu illerden gelen haberler her geçen gün yeni bir soruna işaret ediyor. 11 ilde ağır hasara neden olan 6 Şubat depreminin ardından afet bölgesinden çok sayıda vatandaş tahliye edildi. Depremzedelerin çevre illere yaptığı göçlerde ise sığınmacılarla ilgili kriz yaşandı.

Yoğun göç yaşayan Mersin’in Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem bölgesinden başka illere gönderilen Suriyeli sığınmacıların kimi valiler tarafından kabul edilmediğini açıkladı.

Depremdeki faciadan kaçıp başka illere sığınan afetzedeler arasında ayrım yapılmaması gerektiğini savunan Seçer, “Orta Anadolu’daki illerin valileri sığınmacıları kabul etmedi. Oralara giden sığınmacıları sınırdan geri çevirdi” dedi.

Mersin’in ise bu konuda mağdur edildiğini, 350 binden fazla depremzedenin şehre akın ettiğini belirtti. Sözcü’ye konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı, “Depremden bu yana su kullanım artış oranımız yüzde 15. Bunu da nüfusumuza oranlarsanız 327 bin nüfusa tekabül ediyor. …Deprem öncesi nüfusun ihtiyacı olan yatırımların dahi geciktiği bir ortamda yeni nüfus katılıyorsa sorunlar katmerleşir” diye konuştu.

Sorumluluk Birkaç İlin Omzuna Yüklenemez

Kendilerine sığınan depremzedelere kapı açması gereken yöneticilere seslenerek, bu sorumluluğun birkaç ilin omzuna yüklenmemesi gerektiğinin altını çizen Seçer şöyle açıklamada bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Biz zaten 10 yıldır kendi resmi nüfusumuz haricinde bir nüfusu taşıyoruz. Mersin’de 400 bin sığınmacı var. Üzerine geldiği zaman biz bunu taşıyamayız. Hizmetler çöker, kent çöker, trafik çöker; kanalizasyon, içme suyu, konut, asayişi sağlayamazsınız. Böyle bir sorun varsa, hep beraber çözülürse, birkaç ilin üzerine gelinmezse bir sorun olmaz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın