Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez’in Faiz Hamlesi Döviz Kredilerini Parlattı

TL ticari kredilerinde 21 yıllın en yüksek faiz oranlarına ulaşıldı. Bu kez şirketler tercihlerini döviz cinsi kredilerden yana kullanmaya başladı.
Merkez’in Faiz Hamlesi Döviz Kredilerini Parlattı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yıl başlattığı faiz artırımları enflasyonun ateşini dindirmedi ancak faiz oranlarını 20 yıl öncesindeki seviyelere geri getirdi. Finansman ihtiyacını karşılamak isteyen iş dünyası son 21 yılın en yüksek ticari kredi faiz oranlarıyla karşı karşıya kalırken, firmalar tercihini döviz cinsi kredilerden yana kullanmaya başladı.

Sözcü’ye konuşan Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, döviz kredilerinde kayda değer bir talep olduğunu açıkladı.

Geçmiş dönemde döviz cinsi kredilerini kapatan ve TL kredilere yönelen şirketlerin artık daha düşük risk gördüğünü ve yeniden döviz kredisini tercih ettiğini söyledi.

“Döviz kurları stabil hale gelince ve endişeler azalınca firmalar, döviz cinsi krediden korkmaz hale geldi” diyen Baştuğ, TL ticari kredileri ile döviz kredilerinde uçurum derecesinde faiz farkı olduğunu belirtti.

TL ticari kredi faizleri yüzde 50’lere ulaşırken, döviz kredilerindeki faizin yüzde 8-9’lar seviyesinde kaldığını ifade etti. Hal böyle olduğundan özellikle döviz kazancı olanların döviz kredilerine yöneldiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

TCMB Freni Yatırımların Önünde Engel

Merkez Bankası’nın attığı adımları yorumlayan bir diğer isim Ekonomist Erol Taşdelen oldu.

Kullandırılan döviz kredilerinin liralaşma stratejisi yüzünden sınırlandırıldığını ancak döviz yatırım kredilerinin bu sınırlamadan muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Taşdelen, “TL kredi faizleri yüzde 50’lerde. Bu oranlarda orta veya uzun vadeli yatırım kredisi olmaz. Firmalar da yatırımda yüzde 8-12 faizli döviz kredisine yöneldi. Bu durumda da TCMB sınırlamasına yakalandı, TCMB’nin döviz kredi sınırı yatırımların önünde fren oldu” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.