Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkezi Yönetim Brüt Borç Stoku 7 Trilyon Liraya Dayandı

Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre 2024'ün Ocak sonu itibarıyla merkezi yönetim borç stoku 6 trilyon 965,1 milyar lira seviyesinde oldu. Detaylar;
Merkezi Yönetim Brüt Borç Stoku 7 Trilyon Liraya Dayandı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Ocak 2024 tarihi itibarıyla merkezi yönetim borç stoku ve hazine alacak verilerini paylaştı. Yurt içinde piyasaların yakından takip ettiği verilerden biri olan merkezi yönetim brüt borç stokunun söz konusu tarih itibarıyla 6 trilyon 965,1 milyar TL olarak gerçekleştiği bilgisi verildi.

Kurumun internet sitesinden paylaşılan yazılı açıklamaya göre borç stokunun 2 trilyon 551,5 milyar TL tutarındaki kısmının Türk Lirası cinsi, 4 trilyon 413,7 milyar TL tutarındaki kısmıın ise döviz cinsi borçlardan oluştuğu aktarıldı.

Önceki açıklamada, merkezi yönetim borç stokunun 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla 6 trilyon 722,5 milyar TL olarak gerçekleştiği duyurulmuştu.

31 Ocak 2024 tarihi itibarıyla hazine alacak stokunun ise 27,9 milyar TL olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek payın 10,5 milyar TL ile mahalli idarelere ait olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamanın devamında, Ocak ayı sonu itibarıyla hazine alacaklarından toplam 300 milyon TL tahsilat gerçekleştirildiği kaydedildi.

Bir önceki ayda hazine alacak stokunun 27,2 milyar TL olarak gerçekleştiği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.