Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkezi Yönetim Borç Stoku Ağustos’ta Yine 3,6 Trilyonu Aştı

Yurt içinin beklenen verilerinden merkezi hükümet borç stoku verileri açıklandı. Borç stoku yine 3,6 trilyonu aştı.
Merkezi Yönetim Borç Stoku Ağustos’ta Yine 3,6 Trilyonu Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre merkezi hükümet borç stoku 31 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 3.651,4 milyar Türk lirası olarak gerçekleşti.

Borç stokunun 1.205,6 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi oluştu. Döviz cinsi borçlardan oluşan kısım ise 2.445,8 milyar lira olarak bildirildi.

Hazine alacak stoku ise Ağustos sonu itibarıyla 21,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek payın 9,3 milyar lira ile mahalli idarelerin olduğu aktarıldı.

2022 Ağustos ayı sonu itibarıyla Hazine alacaklarından toplam 3,9 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi.

Temmuz’da borç, 3.620,7 milyar liraya yükselmişti. Alacak stoku ise 21,3 milyar lira olmuştu. Haziran sonu itibarıyla merkezi yönetim brüt borç stoku, 3 trilyon 431,1 milyar lira olarak kaydedilmişti.

Bu yılın ilk altı ayında toplam merkezi hükümet borç stoku 19 trilyon liraya yaklaşırken Temmuz ve Ağustos’la birlikte 25 trilyon lirayı aştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu