Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’ndan Opsiyonlu KKM için Talimat Geldi!

Merkez Bankası tarafından bankalara gönderilen talimatla kur korumalı mevduat hesaplarının türev işlemlere konu edilemeyeceği bildirildi. İşte detaylar;
Merkez Bankası’ndan Opsiyonlu KKM için Talimat Geldi!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) bankaların çıkardığı opsiyonlu Kur Korumalı Mevduat (KKM) ürünlerine önlem geldi. Yeni alınan önlem kapsamında kur korumalı mevduat hesapları türev işlemlere konu edilemeyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Aralık 2021’de KKM uygulamasını açıklayarak, işleme koymuştu. Geçen hafta 1 yılını dolduran uygulamanın, bir sene daha uzatıldığı paylaşılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, uygulamanın uzatıldığını bildirirken gelecek yıla ilişkin KKM’nin hedeflerini ve öngörülerini de kaydetmişti.

Son dönemde ise birçok banka TL dönüşüm oranını tutturabilmek için müşterilerine getirisi yüzde 10’u aşabilen opsiyonlu kur korumalı mevduat ürünlerini sunuyordu.

Kurallara Uymayan KKM Hesaplarına Kur Farkı Ödenmeyecek

TCMB’nin bankalara gönderdiği söz konusu uygulama talimatı ile bu ürünler artık çıkarılamayacak. Merkez Bankası tarafından bankalara gönderilen yazıda bu kurala uymayan KKM hesaplarına kur farkının ödenmeyeceğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

BloombergHT haberinin derlemesine göre TCMB, 24 Kasım’da bankalara bir yazı göndererek TL mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komisyon oranlarında artırıma gittiğini duyurmuştu.

Bahsi geçen yazı ile TL mevduat/katılım payı oranı yüzde 50’den düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına yüzde 8 komisyon uygulanıyor. Bu oran bir önceki düzenlemede yüzde 3 olarak belirlenmişti.

Diğer bir yandan TL payı yüzde 50 ile 60 arasında olan bankaların zorunlu karşılıklarından ise yüzde 3 komisyon alınıyor. Ayrıca TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise herhangi bir komisyonun uygulanmadığına işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.