Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Mart’ta Rekor Kıran Enflasyonu Değerlendirdi

Merkez Bankası, son 20 yılın zirvesini gören enflasyon rakamlarının ardından yayımladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. İşte detaylar;
Merkez Bankası Mart’ta Rekor Kıran Enflasyonu Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart Ayı Fiyat Gelişmeleri raporuna damga vuran, savaşın kötüleştirdiği emtia fiyatlarındaki artış oldu.

Dün açıklanan ve yüzde 61 oranında artarak son 20 yılın yeni rekorunu kıran enflasyonla ilgili olarak TCMB, oranın alt gruplar geneline yayıldığını ifade etti.

Enflasyona En Büyük Katkı Enerji, Gıda ve Temel Mal Gruplarından Geldi

Enflasyon Verileri
KAYNAK: TÜİK

Raporda, tüketici yıllık enflasyonundaki artışın alt gruplar geneline yayılırken bu gelişmeye en belirgin katkı enerji, gıda ve temel mal gruplarından geldiği belirtildi.

Yılın başından itibaren emtia fiyatlarında gözlenen artış eğiliminin jeopolitik gelişmeler nedeniyle daha da belirgin hale geldiğinin üzeri çizildi. Türk lirası cinsinden uluslararası enerji fiyatlarındaki görünümün yurt içi enerji fiyatları üzerinde etkili oldu.

Bununla birlikte Merkez Bankası, elektrik fiyatlarında kademeli tarife sisteminde yapılan düzenleme ve KDV indiriminin daha olumsuz bir görünümü sınırladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Gıda yıllık enflasyonundaki yükseliş alt gruplar genelinde devam etse de son dönemde aylık bazda yüksek artışlar kaydeden taze meyve ve sebze fiyatlarının Mart ayında görece yatay seyrettiği aktarıldı.

Uluslararası emtia fiyatlarında devam eden güçlü yükseliş ve tedarik zincirlerindeki aksamalar neticesinde üretici fiyatlarındaki artışlar sürdü.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dün yaptığı açıklamada kur ve faiz sorununu çözdüklerini ve piyasalarda işlerin çok iyi gittiğini söyledi.

Enflasyon üzerindeki kur baskısını azalttıklarını, iş ve yatırım ortamında öngörülebilirliği artırdıklarını söyleyen Nebati, yıl sonunda makul seviyelere geleceğini dile getirdi. Piyasada işlerin iyi ve canlı olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.