Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Enflasyon Yıl Sonu Makul Seviyelere İnecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kur ve faiz sorununu çözdüklerini ve piyasalarda işlerin çok iyi gittiğini söyledi.
Bakan Nebati: Enflasyon Yıl Sonu Makul Seviyelere İnecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında İş Dünyası ile İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. Nebati’nin gündeminde yer alan konu enflasyon, fiyat artışı, KDV indirimi, kur ve faiz gibi meseleler oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre enflasyon Mart ayında yıllık bazda yüzde 61,14 ile son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bir önceki aya kıyasla artış oranı ise yüzde 5,46 açıklandı.

Bakan Nebati; enflasyon, faiz ve kur kıskacında ilk olarak döviz kurlarının stabil hale gelmesini amaçladıklarını söyledi. 20 Aralık’ta devreye sokulan kur korumalı mevduat (KKM) hesabı ile kurlara yönelik davranışlardaki bozukluğu kalıcı bir şekilde iyileştiren adım atıldığını ifade etti.

“Türkiye’de uzun yıllardan sonra kurun stabil olması, öngörülebilir olması noktasında en önemli saç ayaklarından birisini ortadan kaldırmış durumdayız. Döviz kurunda stabilizasyon sağlandı.” diyen Bakan, enflasyon konusuna değindi.

Enflasyon Verileri
Kaynak: TÜİK

Enflasyon üzerindeki kur baskısını azalttıklarını, iş ve yatırım ortamında öngörülebilirliği artırdıklarını söyledi. Türk lirası mevduatların vadesini 24 binden 49 bine çıkararak, bankacılık sisteminin çok daha güçlü bir hale gelmesini sağladıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Rusya-Ukrayna savaşı ve FED kararlarına rağmen kurun stabil konumunu koruduğunu, bunun da KKM sayesinde gerçekleştiğini anlattı. KKM’ye ilk girenlerin vadelerinin 23 Mart’ta dolduğunu ve 596 milyar TL olan bakiyenin 695 milyar TL’ye çıktığını açıkladı.

Hem vatandaşın hem de firmaların güvenerek bu sisteme girdiğini söyleyen Nebati, “23 Mart şöyle böyle olacak diye bir takım spekülatif söylemler vardı. 595 milyar liradan 695 milyar liraya gelmiş bir seviye. 1 haftadaki artış. Döviz kurlarında stabilizasyon en iyi şekilde yürüyor. İş insanlarımız bu konuda öngörülebilir olduklarını görmesi açısından bence en önemli problemli alan çözülmüş oldu.” dedi.

Fahiş Fiyat Uygulayanlar Denetleniyor

Fahiş Fiyat Uygulayanlar Denetleniyor
Kaynak: Twitter

Döviz kurlarının enflasyonun en önemli belirleyicisi olduğunu ve bu konuda serbest piyasa koşulları içerisinde istikrar sağlandığını söyledi. Atılacak diğer adımlarla yıl sonunda makul seviyelere geleceğini dile getirdi. Piyasada işlerin iyi ve canlı olduğunu ifade etti.

Önemli olarak saydığı üç ayaktan döviz kuru ve faiz sorununun ortadan kaldırıldığını, Türk ekonomik modelinin devreye sokulmasıyla risklerin azaldığını ve etkilerini görmeye başladıklarını ifade etti.

Havaların çok iyi gitmesiyle yazın tarım ürünlerinde verim patlaması olacağını, turizm gelirlerinin beklentinin ötesine geçeceğini belirterek, “Bütün bunlarla birlikte üçüncü ve en büyük problem olan enflasyonla ilgili mücadelenin çok önemli bir ayağı olan bireylerin davranışsal değişimlerini düzeltecek adımlar atmak olacaktır.”  ifadesini kullandı.

“Hayat pahalılığı karşısında milletimizi korumaya devam edeceğiz.” söylemini bir kez daha dile getiren Nebati, fahiş fiyat uygulayanları denetlediklerini, KDV indirimlerinin mutlaka enflasyona yansıyacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.