Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Konut Fiyatlarındaki Artışın Gerilediğini Duyurdu

Merkez Bankası, konut fiyatlarındaki gidişatı ortaya koyan verilerini paylaştı. Yılın onuncu ayında konut fiyat endeksindeki artışta önceki aylara göre farklı bir tablo çizildi.
Merkez Bankası Konut Fiyatlarındaki Artışın Gerilediğini Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhuriyet tarihinin en büyük barınma krizini gündeme getiren konut fiyatlarında artış yine yüksek seyretse de yüzde 100’e koşan yıllık artışta ivme kırıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı Ekim ayı konut fiyat endeksi (KFE) verilerine göre fiyatlardaki yıllık artış yüzde 85’in üzerinde kaldı.

Merkez Bankası verilerine göre konut fiyat endeksi Ekim’de aylık bazda yüzde 3,8, yıllık bazda yüzde 86,5 seviyesinde yükseldi. Reel artış ise yüzde 15,4 oldu.

Bir önceki verilerde konut fiyat endeksi Eylül’de aylık yüzde 4,3, yıllık yüzde 89,2 yükseliş kaydetmişti. Böylece Ağustos’taki yıllık yüzde 90 artıştan geri dönülmüştü.

Konut Fiyat Endeksleri Ekim 2023
Kaynak: TCMB

Pahalılığın Başkenti Ankara

Verilerde illere göre konut fiyatlarındaki artış da hesaplandı. Buna göre Ekim ayında en yüksek artış Ankara’da görüldü. Konut fiyat endeksindeki aylık artış İstanbul’da yüzde 2,9 Ankara’da yüzde 4,7 ve İzmir’de 3,3 oldu.

Konut fiyat endeksi ülke genelinde yıllık yüzde 86,5 artarken, Ankara’da yüzde 101,5 yükseldi. Daha önceki verilerde artışıyla birinci sırada yer alan İstanbul’da ise yıllık artış yüzde 74,4, İzmir’de yüzde 80,1 oldu.

GCM Yatırım Banner

İllerde satışa sunulan konutların metrekare fiyatları dudak uçuklatmaya devam etti. Ülke genelindeki konutlarda metrekarede fiyat 30 bin lira olurken, İstanbul’da 44 bin lirayı, Ankara’da 23 bin lirayı ve İzmir’de 34 bin lirayı aştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.