Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Kararı Verdi! Bankaların Ödeyeceği Tutar Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankaların karşılığı bulunmayan çeklerde ödeyeceği miktarı belirledi. Detaylar haberde...
Merkez Bankası Kararı Verdi! Bankaların Ödeyeceği Tutar Arttı
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’de, Çek Defterlerinin Baskı Şekline ve Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlü Olduğu Miktarın Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı.

Böylece Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bankaların karşılığı bulunmayan her bir çek yaprağı için ödemek zorunda olduğu miktar yeniden belirlendi.

Daha önce 6 bin TL olarak ödenen tutar 9 bin 270 TL’ye çıkarıldı.

Resmi Gazete’de şu ifadeler yer aldı:

“Çek Defterlerinin Baskı Şekline ve Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlü Olduğu Miktarın Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’in 4 üncü maddesinde yer alan “altıbin Türk Lirası” ibareleri “dokuzbinikiyüzyetmiş Türk Lirası” olarak değiştirilmiştir. Aynı Tebliğin geçici 2 nci maddesinde yer alan “altıbin Türk Lirası” ibareleri “sekizbinaltıyüzelli Türk Lirası” olarak değiştirilmiştir.”

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tebliğin 31 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın