Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası FAST Siteminde Kapsamın Genişletileceğini Duyurdu

TCMB, ödeme ve e-para kuruluşlarının 2023 yılında FAST sistemine doğrudan katılımının sağlanacağını açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Merkez Bankası FAST Siteminde Kapsamın Genişletileceğini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı açıklamada Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemine ilişkin detaylar verdi. Siteme kayıtlı şu anda 24 üye bankanın bulunduğunu kaydetti. 2023’de yılında ise Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları’nın da FAST Sistemi’ne doğrudan katılımın sağlanacağı bildirildi.

FAST İş Yeri Ödemeleri ile ilgili gerekli hazırlıkların tamamlandığı ve 2023 yılının ilk çeyreğinde kullanılmaya başlanacağı açıklandı. TCMB’nin işlettiği ve 8 Ocak 2021’de kullanıma açılan yeni nesil 7/24/365 anlık ödeme sisteminin her geçen gün yaygınlaştığı belirtildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada FAST Sistemi’nde günlük ortalama 7,9 milyar lira tutarında 6,4 milyon ödemenin hesaplar arasında anlık gerçekleştiği de aktarıldı.

Geliştirilen Sistem Hayatı Kolaylaştıracak

Fon transferleri ve ödemelerde Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN )yerine artık Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi kullanabildiği de eklendi.

Geliştirilen sistemle hayatın kolaylaştığını savunan TCMB, Kolay Adresleme Sistemi’ne kayıtlı kullanıcı sayısının 19 milyona ulaştığını bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

FAST sisteminin liralaşma stratejisinin kapsamında dijital ekonomideki önemli bir yol haritası olduğuna dikkat çekildi. Sistemin kapsam ve kapsayıcılığını arttırmak içinse gereksinimleri yerine getiren ödeme ve e-para kuruluşlarının 2023 yılında doğrudan katılımının sağlanacağı eklendi.

Ödemeler Alanında Rekabet ve Yenilikçilik Artacak

Söz konusu gelişmelerin ödemeler alanında rekabet ve yenilikçiliğin artmasını sağlayacağı öne sürüldü. Ayrıca yeni ve katma değerli hizmetlerin sunulmasına da katkı sağlayacağı paylaşıldı.

Alışverişlerde mevcut ödeme yöntemlerini tamamlayıcı şekilde kullanılmasını sağlayacak FAST sisteminin, FAST İşyeri Ödemeleri ile ilgili hazırlıkların da tamamlandığı vurgulandı.

FAST işyeri ödemelerinin mobil uygulamalar ve POS cihazlarının ekranlarında görüntülenen TR-Karekod’u okutulmasıyla hesaptan hesaba anlık ödeme imkanı sunduğu iletildi. Uygulamanın tüm vatandaşların hayatını kolaylaştıracağına da dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.