Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası 2022 Yılının Son Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası'ndan yılın son faiz kararı geldi. PPK karar metninde liralaşma strarejisine bir kez daha vurgu yapıldı.
Merkez Bankası 2022 Yılının Son Faiz Kararını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), 22 Aralık toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını, geçen ayın toplantısında verdiği mesajlar doğrultusunda yüzde 9,00 oranında sabit tuttu.

Banka 24 Kasım toplantısında 150 baz puan düşürdükten sonra, faiz oranını yüzde 9,00 seviyesine çekmişti. Tek haneye inen faiz oranına dair karar metninde “Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, Ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir.” ifadesine yer verilmişti.

Gelişmiş ülkelerde resesyona dair endişelerin devam ettiğine dair işaretlerin sürdüğü ancak Türkiye’nin geliştirdiği stratejiler ile temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılabildiği söylendi.

Küresel merkez bankalarının finansal piyasalardaki belirsizliklere karşı destekleyici uygulamalar ve çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü belirtildi.

İstihdam Kazanımları Olumlu Seyrediyor

Yılın ilk üç çeyreğinde güçlü büyüme sağlandığı belirtilirken, istihdam kazanımlarının benzer ekonomilere göre daha olumlu seyrettiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir.” ifadesine yer verildi.

Diğer yandan enerji fiyatlarındaki yüksek seyrin ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme ihtimalinin cari denge üzerindeki riskleri canlı tuttuğu belirtildi.

Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesinin fiyat istikrarı için çok önemli olduğu kaydedildi.

Liralaşma Stratejisine Vurgu Yapıldı

Enflasyondaki yükselişte enerji ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların etkili olmaya devam ettiği belirtildi. PPK’nın sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan adımlarla birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğü belirtildi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda politika faizinin sabit tutulmasına karar verildiği, Merkez Bankası’nın liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesini gözden geçirme sürecinin devam ettiği bildirildi.

Bankanın enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği bir kez daha vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.