Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankaları 2024’te Faiz İndirimine Başlayacak mı? İşte Yorumlar

Birçok önemli ekonomist 2024 yılında merkez bankalarının faiz konusunda alacağı kararlara yönelik beklentilerini açıkladı. Detaylar haberde...
Merkez Bankaları 2024’te Faiz İndirimine Başlayacak mı? İşte Yorumlar
HABER GİRİŞ

Uluslararası ekonomistler, 2024 yılında merkez bankalarının olası faiz indirimlerine yönelik değerlendirmede bulundu. Yüksek faizlerin ekonomik büyümeye etkisi hakkında yorum yapıldı.

S&P Global Market Intelligence Küresel Ekonomi Başkan Yardımcısı Ken Wattret, 2023 yılında dünya ekonomisinde yaşanan bazı zorlukların iyileşmeye başladığını belirtti. Bazı zorlukların ise 2024 yılında devam edeceğini söyledi.

“2024 Yılının Ortasına Kadar Kısıtlayıcı Para Politikası Sürecek”

Enflasyonda genel eğilimin düşüş yönünde olduğunu belirten Wattret, para politikasındaki sıkılaşmanın etkisinin henüz görülmediğini dile getirdi.

Merkez bankalarının politika faizini yükseltmeye devam etmek yerine yüksek seviyede tutarak bir denge kurmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Piyasaların 2024’e yönelik erken ve derin faiz indirimi beklentisi içinde olduğunu dile getiren Wattret, merkez bankalarının en azından 2024 ortasına kadar kısıtlayıcı para politikasını sürdüreceğini düşündüklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Yeni yılın pozitif bir büyüme hamlesi getireceğini düşünmenin fazla iyimserlik olacağını söyledi. Küresel ekonomide bir resesyon beklemediklerini ancak bölgeden bölgeye değişiklikler olduğunu ifade etti.

ABD’nin yeni bir artışa gitmek yerine faizi nispeten kısıtlayıcı yüksek seviyede tuttuğunu söyledi. ABD ve Avrupa’da faizin zirvede olduğunu düşündüklerini anlattı.

“Faizlerde Yavaş Bir Düşüş Olacak”

Fitch Ratings Başekonomisti Brian Coulton ise para politikasındaki sıkılaşmanın ABD ekonomisi üzerinde 2024’te baskı yaratacağını dile getirdi.

Coulton, merkez bankalarının enflasyona karşı yaklaşık 2,5 yıldır verdikleri büyük mücadelenin ardından ‘erken bir zafer ilan etme konusunda çok temkinli” davranacağını bildirdi.

Bundan dolayı faizlerde yavaş bir düşüşün olacağını dile getirdi.

“2024’ün İkinci Yarısından İtibaren Kısıtlayıcı Para Politikaları Geri Çekilecek”

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü (NIESR) Başekonomisti Ahmet İhsan Kaya, gelecek yılın ana maddesinin merkez bankalarının ne zaman ve hangi hızda faiz indirimi yapacağı konusu olacağını söyledi.

Enflasyonda gerileme sürdükçe gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki otoritelerin 2024’ün ikinci yarısından itibaren kısıtlayıcı para politikalarını geri çekmeye başlayacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın