Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanlığı için Lüksemburg Başbakanı Bettel’in Desteğini de Aldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu’nun gelecekteki başkanı olmak için bu kez de Lüksemburg’dan onay aldı. İşte detaylar;
Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanlığı için Lüksemburg Başbakanı Bettel’in Desteğini de Aldı
HABER GİRİŞ

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Avrupa Komisyonu’nun gelecekteki başkanı olmak için yeni bir onay daha aldı. Lüksemburg’un Başbakanı Xavier Bettel, bugün CNBC’ye verdiği demeçte Merkel’in Avrupa’nın yürütme organının başkanlığı için rüya gibi bir aday olacağını söyledi.

“Bu fikri seviyorum, Angela Merkel’e birkaç kez sordum. Avrupa Konseyi, Komisyonu için mükemmel bir aday olur” diyen Xavier Bettel, onun global görüşünün olduğunu belirterek Merkel’i övmeye devam etti:

“Merkel, mükemmel bir lider ve güçlü bir kişilik. Ben gerçekten, gerçekten Angela Merkel’i takdir ediyorum. Bu görevi yapabilecek farklı adaylara sahibiz ama Angela benim için bir rüya adayı olurdu.”

Lüksemburg Başbakanı da Merkel’in Avrupa Komisyonu’nun Gelecekteki Başkanı Olmasını İstiyorAdaylığını koyduğu takdirde Angela Merkel’i destekleyeceğini belirten Emmanuel Macron’un yorumları üzerine gelen Lüksemburg Başbakanı’nın sözleri, Alman Şansölyesi için destekçi sayısının arttığını bir kez daha gösterdi.

Merkel de Xavier Bettel gibi, Angela Merkel’in bloktaki bütünleştiriciliğini ve güçlü kişiliğini methetmişti. Diğer bir ifadeyle, 1 Kasım’da görevi bırakacak olan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın yerine Angela Merkel’in gelmesini istediğini açıkça belirten liderlerin sayısı arttı.

Öte yandan iddialara göre 2021’de Almanya başbakanı olarak istifa edeceğini açıklayan Merkel, AB’nin üst düzey pozisyonlarını istemediğini söyledi.

 Merkel’in Avrupa Komisyonu’nun Gelecekteki Başkanlığı destek Artıyor Ne var ki Merkel, Almanya’da artan türbülansa rağmen Avrupa’da güçlü ve istikrarlı bir lider olarak görülüyordu. Diğer Avrupalı yetkililer de Merkel’i Komisyon başkanlık rolünü düşünmeye teşvik etmeye çalışarak onu blokta birleştirici bir figür olarak övüyorlardı.

GCM Yatırım Banner

Tabii Avrupa Komisyonu’nun bir sonraki başkanının 28 üye devletin çoğunluğu ve aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekillerinin çoğunluğu tarafından onaylanması gerekiyor. Ayrıca mevcut Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın yerine ve AB Parlamentosu’nun yeni liderlerinin yanı sıra AB’nin dış politika şefi ve AMB başkanlığı için oylama yapılacağı biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.