Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mercedes W115 Kasanın Modern Dünyaya Uyarlanışı: “Icon E Concept”

Mercedes'in savaş sonrası ilk modeli olan W115'in E Serisi ile harmanlanan harika tasarımına bakıyoruz. Aracın cephelerine baktıkça işin güzelliği için sabırlı bir çalışma yapıldığını anlıyorsunuz!
Mercedes W115 Kasanın Modern Dünyaya Uyarlanışı: “Icon E Concept”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçmişi yeniden günümüze katmayı borç bilen birisi ikonik yapıların en güzel taraflarını yeniden bizlere modern halde getiriyor. 1968-1976 yılı Mercedes W114-115′lerin zamanıydı. Dik farları ve kromla beslenen ızgarası, karakterinin simgesiydi. S Serisi’nin başlangıç noktası ve tarihini gösteren W115, savaş sonrasında işlerin oturtulduktan sonraki ilk modeliydi. Özeldi ve araç yaşantımızın en iyi konfor kısmı gösterilmeye çalışılmıştı. Dizel ve benzinli motorla hizmet eden lüks otomobil, tasarımcı David Obendorfer ile bambaşka dünyalara katıldı.

Model temelde S olsa da Obendorfer, E Serisi‘ne dayanan bir stil yolu izlemiş. Zaten çalışma ismine de Icon E Concept koyulmuş. En sağlam Mercedes seven veya o serilerin hastası olan birisi bile ikilemde kalır. Peki bu tasarımı hangi taraftan yorumlamalıyız? İşin sanat kısmı zaten o değil mi? Şaşırtmak!

Sağlam bir custom merkezi işi gibi duran Merc W115, 21. yüzyıl hayatında da mutlu gözüküyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Üzerinde, beynimizin alıştığı bu seride kalıplaşmış parçalarla hareket edilmiş. Ön yüzdeki dik burun ve dikdörtgen yapı, dijitalde biraz daha ovalleşmiş. Dik farlar, tasarımcı tarafından içi doldurularak yüksek görüş mesafeli Matrix tipi far tipi yerleştirilmiş. Tabi ki bir de LED’ler.

Icon E Concept adı verilen Mercedes projesine birisinin gönüllü olup, sınırlı sayıda çıkartması gerektiğini düşünüyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İnce gümüş detaylı tampon bir kenara bırakılmış, yerine gövdeyle bütün duranı çizilmiş. Ağır ve sportiflik aynı anda sunulmuş. Tasarımcı W115’teki duruş biçimini bozmadan hareket etmiş. Sürücü ve yolcunun her daim göreceği şekilde kaputun ucuna monteli yıldız, unutulan duyguları yeniden ortaya çıkartıyor.

Icon E Concept’in “unutulmayan parçaları”na yan kısmına jantlarda eklenmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Mercedes genellikle modellerinin üst versiyonlarında kullandığı jant şekli, W115’in gövde renginde net ve anlaşır şekilde çizilmiş. Alttaki resimde de C Serisi’ne de montajlanan çok kollu jantları görüyoruz. Büyük olan kapılar ve dar cam yapısı profil detaylarının arasında.

GCM Yatırım Banner
Karışımın diğer adresi arka kısım, nedense iyi bir premium havası veriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Icon E Concept, W115’in küçük ve sade duran stoplarını alarak onları büyültüp, LED süslemelerle desteklemiş. Çevresi kromla süslenerek, ön kısım tampon gibi arka tamponda gövdeden ayrılmamış.

David Obendorfer, seriler arası geçişte yerleşimleri kokpitte de akıllıca yapmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==W115’in düz şekilde inen orta konsolu ufak değişimle alınıp, yeni E’nin kapaklı ve mouse padli hali yerleştirilmiş. Deri koltuklar ve kolçak desenleri, W115 ile aynı. Direksiyon simidi tipi aynı olup, fonksiyon tuş ilavesi olmuş. Burmester gibi duran ses sistemi, son nesil Mercedes’lerin MBUX’u ve dijital gösterge paneli değişimler içerisinde.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Çağımız Spor Otomobillerine Jennings’ten “Retro” Dokunuşlar!

Farklı renklere boyanan modern W115’in Silver Arrow‘u ile Mercedes’in varlığı daha iyi temsil edilmiş olundu. Başak arabaları bilemeyiz ancak Obendorfer’ın hayali için birçok kişi kapısını çalabilir. 60’ların Mercedes’inin E Serisi ile karışımından çıkan halini siz nasıl buldunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın