Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mercedes Elektrikli Araç Maliyetlerinin Artacağına İşaret Etti

Mercedes-Benz Genel Müdürü Kaellenius, elektrikli araç maliyetlerinin öngörülebilir gelecekte daha yüksek kalacağını belirtti. Detaylar haberde;
Mercedes Elektrikli Araç Maliyetlerinin Artacağına İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Mercedes-Benz CEO’su Ola Kaellenius bugün açıklamada, elektrikli araç üretmenin değişken maliyetlerinin gelecekte diğer araçlara kıyasla daha yüksek kalacağına işaret etti. Bu durumunsa, yakıt tüketimini artırmaya devam edeceğini belirtti.

Kaellenius’un açıklamaları, Mercedes-Benz’in gelecek yıl piyasaya sürülecek olan yüzde 30-35 daha fazla sürüş menzili hedefleyen en yeni elektrikli araç mimarisi CLA kompakt elektrikli sedan hakkında duyurusunun ardından geldi.

Gazetecilere konuşan Kaellenius, elektrikli otomobilin değişken maliyetlerinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Öngörülebilir gelecekte de bu şekilde olacağını belirterek, yüksek maliyetlerin müşterilere aynı temelde yansıtılamayacağını vurguladı.

Maliyetleri Düşürmek için Çalışılıyor

Elektrikli araç üretiminin fiyatını etkileyen değişken maliyetler arasında ise piller için hammaddeler, yazılım geliştirme ve elektrik fiyatları yer alıyor.

Araçlarda olduğu gibi elektrikli otomobillerde de aynı kârlılığa ulaşmak için grubun sabit maliyetleri ve kaynak tahsisini optimize etmeye çalışmasının da sebebinin bu olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Yeni CLA sınıfının maliyetlerini önceki nesle göre ne kadar azalttığı yönünde gelen soruyu yanıtlayan Mercedes-Benz Baş Teknoloji Sorumlusu Markus Schaefer, maliyetleri yüzde 50 oranında düşürme seviyesine doğru ilerlediklerini belirtti.

Artan Model Geliştirmedeki Karmaşıklığı Azaltma Girişimi

Londra haber ajansı Reuters Mercedes CLA için pillerin, şirketin üçte birine sahip olduğu ana tedarikçi CATL ve ACC tarafından üretileceğini kaydetti.

Gelecek yıl üretime girecek ve 2025’ten itibaren piyasaya çıkacak olan CLA’yı değerlendiren Schaefer, bunun son yıllarda önemli ölçüde artan model geliştirmedeki karmaşıklığı azaltma girişimi olduğunu söyledi.

Reuters haberinde Mercedes-Benz’in, hibrit ve tamamen elektrikli versiyonlar sunacağını bildirdi. Ancak şirketin dizel versiyon planlanmadığını da paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.