Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Menkul Kıymetlerin Değeri 11 Trilyon TL’yi Aşarak Rekor Kırdı

MKK verilerine göre 17 Ağustos itibarıyla yatırımcı sayısı ve kayden saklanan menkul kıymetlerin toplam değeri en yüksek seviyeye ulaştı.
Menkul Kıymetlerin Değeri 11 Trilyon TL’yi Aşarak Rekor Kırdı
Yorum

Mayıs ayında yapılan seçimler sonrasında ekonomi yönetimine getirilen isimler ve atılan somut adımlarla birlikte, sermaye piyasalarında da son dönemde bozulan güven ortamı yeniden oluşmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada bu konuya dair olumlu gelişmeler paylaştı.

Bakan Şimşek, seçim sonrasında azalan siyasi belirsizlik ve atılan adımlar sayesinde Türkiye ekonomisine dair beklentilerin olumlu yönde etkilenmeye başladığını belirterek, sermaye piyasalarını derinleştireceklerini söyledi.

Bu gelişmeler doğrultusunda Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı ve menkul kıymetlerin toplam değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Mkk 17 Agustos Verileri
Kaynak: MKK

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 17 Ağustos itibarıyla pay senedi piyasa değeri 9,08 trilyon TL’ye yükselirken, kayden saklanan menkul kıymetlerin toplam değeri 11,06 trilyon TL oldu. Bu değer, bugüne kadar kaydedilen en yüksek seviye olarak bildirildi.

Söz konusu tarih itibarıyla bakiyeli yatırımcı sayısı 8,85 milyon, bakiyeli hesap sayısı 11,81 milyon, devlet içi borçlanma senetlerinde yatırımcı sayısı 19 bin 338 oldu. Devlet içi borçlanma senetlerinin tutarı 308,18 milyar TL olarak kaydedildi.

16 Ağustos’ta 5 milyon 804 bine çıkan pay senedi yatırımcı sayısı, 17 Ağustos’ta 5 milyon 836 binle yeni bir rekora imza attı.

Dün itibarıyla yatırım fonunda toplam tutar 1,43 trilyon TL, fon yatırımcı sayısı 4 milyon 76 bin oldu.

Özel sektör borçlanma aracı tutarı 226,51 milyar TL, yatırımcı sayısı 46 bin 974, yapılandırılmış ürünlerde ise toplam tutar 18,79 milyar TL, yatırımcı sayısı 132 bin 492’ye ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu