Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memurlara Müjde! Yüzde 100 Zam!

Vatandaş yeni yılda ücretlere gelecek zammı konuşurken, memurların fazla mesai ücretine gelecek artış merak konusu oldu. Konuya dair detaylar açıklandı...
Memurlara Müjde! Yüzde 100 Zam!
HABER GİRİŞ

Uzun süredir asgari ücrete yapılacak zam oranı konuşulurken, memurların ise en çok merak ettiği gelecek yıl fazla mesai ücretinin ne kadar olacağıydı. Konuya dair bilgiler geldi.

Yüzde 100 Artacak

Buna göre 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinden derlenen bilgilerde memurların saat başı fazla çalışma ücretinin 2023’te yüzde 100 artacağı belirtildi. 2 lira 70 kuruş olan saat başı fazla mesai ücreti, 5 lira 40 kuruşa çıkarılacak.

Ayrıca, Harcırah Kanunu uyarınca verilecek yurt içi gündelik ve tazminat tutarları belirlendi. Yeni yılda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarın 100 liradan 270 liraya çıkacağı açıklandı.

Bakanlıkların özel  kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati geçmemek üzere yeni yılda 5  lira 70 kuruş mesai ücreti ödenecek.

“Bu Rakamlar Komik Düzeyde”

Bu gelişmelerin öncesinde kamu işçilerine verilen günlük yemek ücreti 17 TL’den 55’TL’ye yükseltilmişti. Kamu çalışanlarına verilen yemek ücreti üç katına çıkarılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Sonrasında Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan’dan yemek ücretine dair açıklama geldi. Bu rakamların komik düzeyde olduğunu söyledi. Memur yemek katkı ücretinin 70 ila 80 liralara yükseltilmesi gerektiğini aktardı. Memurların artık sefer tası ile yemek götürme dönemlerine geldiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.