Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emeklilerine Verilecek Zamda Enflasyon Farkı Hesabı Var

Hükümetin enflasyon hedefinde beklentiyi yukarı taşımasının ardından memur ve memur emeklilerine verilecek zamda hesaplar değişti. Detaylar haberde…
Memur ve Emeklilerine Verilecek Zamda Enflasyon Farkı Hesabı Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta Vadeli Program’da ekonomi yönetiminin enflasyon beklentilerini yüksek tutmasıyla gündeme gelen maaş zam oranlarında hesap değişikliğine ilişkin haberler paylaşılmaya devam ediyor.

OVP’de sene sonu enflasyon beklentisinin yüzde 65 olarak açıklanması ve bu hesaba göre maaş zamlarında kullanılan 6 aylık enflasyonun yaklaşık yüzde 38 olarak kayda geçmesi sonrası gözler memur ve memur emeklisi için verilecek maaş zamlarına çevrildi.

Vatandaşı enflasyona ezdirmemek için maaş zamlarında fark ödemelerinin yapılacağı haberini paylaşan Sabah’ın aktardığına göre hükümet, Ocak ayında memur ve memur emeklileri için enflasyon farkı ödeyecek.

Maaşlara verilecek zam hesaplarında şimdiye kadar baz alınan dönem sonu enflasyonu yerine zamların uygulanacağı 6 ay için hedeflenen enflasyon kullanılacak.

Hesaplamalarda yapılan değişiklikle memur ve memur emeklilerinin yaşadığı enflasyon farkı mağduriyeti ortadan kaldırılacak.

GCM Yatırım Banner

Böylece Ocak zammı toplu sözleşme zammıyla birlikte memur ve emeklilerine verilecek maaş zammı yüzde 49’u geçecek.

Refah payı da eklendiğinde memur emeklilerinin zam oranının yüzde 50’yi aşması planlanıyor.


Sabah, her yıl dini bayramlarda verilen emekli ikramiyesinde istisnai olarak bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılına özel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir defaya mahsus emekli ikramiyesi ödeneceği müjdesinin detayını da paylaştı.

Yaklaşık 17 milyon vatandaşı ilgilendiren ikramiye ödemeleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe çalışması yaptığını aktardı.

5 bin lira olarak verilmesi konuşulan ikramiyenin Hazine’ye 80 milyar TL’lik bir maliyeti olacağı ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in mali disiplin koşuluna zarar vermeyecek bir ayarlamanın yapılacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.