Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memur ve Emeklilerin 5 Aylık Enflasyon Farkı Netleşti

Mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin alacağı zam oranında enflasyon farkı hesaplandı. Detaylar haberde...
Memur ve Emeklilerin 5 Aylık Enflasyon Farkı Netleşti
Yorum

Doğal gaz verisinin dikkate alınmayarak hesaplandığı tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) son 17 ayın, yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) ise son 24 ayın en düşük seviyesine gerilediğinin açıklanmasının ardından gözler memur ve emeklilere verilecek maaş zammına çevrildi.

Temmuz ayı için asgari ücretlilere de verilen ara zam sözünde belirleyici olan enflasyonun düşük gelmesi bu ay toplanması planlanan asgari ücret tespit komisyonundan çıkacak haberi gizemli kılarken, memur ve emeklilerin 5 aylık zammında oran netlik kazandı.

Son verilerle birlikte 5 aylık enflasyon oranı yüzde 15,26 olarak hesaplandı. Toplu sözleşme zammına ek olarak her yıl iki kere 6 aylık enflasyon farkıyla belirlenen memur ve memur emeklilerinin maaş zammına asgari yüzde 7,13’lük enflasyon farkı verilmesi planlanıyor.

Haziran ayı enflasyonunun Temmuz ayının ilk haftası açıklanmasının ardından ise memur ve emeklilerin zam oranı duyurulacak.

Memurlar, senenin ilk yarısı için yüzde 8 oranında sözleşme zammı almıştı. Söz konusu oranı aşan farkın enflasyon farkı olarak verilmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu