Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emekliler Nefesini Tuttu! Zam Pazarlığı Başlıyor

Memurların toplu sözleşme süreci başlıyor. Hükümet ve sendikalar arasındaki toplantı yarın başlayacak. Beklentiler ne? İşte detaylar;
Memur ve Emekliler Nefesini Tuttu! Zam Pazarlığı Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de günden güne birçok ürüne ve kaleme gelen zamlar, yükselen kira fiyatları ve vergi artışları gibi unsurlar vatandaşların hayatını zorlaştırmaya devam ediyor. Ekonomik zorlukların etkisiyle memur ve emekli maaşlarına gelecek olan zamların hangi seviyede olacağı da vatandaşın radarına girmiş durumda.

Önümüzdeki 2 yılı bünyesine alacak olan maaş zammıyla ilgili toplu sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak. Memurların beklentisi gelecek yıl için yüzde 70, 2025 içinse yüzde 40 seviyesinde bulunuyor.

2025 yılı için 6’şar aylık olmak üzere 2 dönemde zam yapılması talep ediliyor. İlk 6 ayda yüzde 25, ikinci 6 ay için ise yüzde 15 oranında zam isteniyor.

30 Temmuz’da Memur-Sen yaptığı açıklamada, fahiş kira fiyatlarına dikkat çekerek memur atamalarında büyükşehir tazminatının getirilmesi gerektiğini duyurmuştu.

Aylık 7 bin 650 liralık kira yardımı, memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması ve  gelir vergisinin yüzde 15’te sabitlenmesi gibi başlıklar da masadaki konular arasında yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

3,7 milyon memur ve sözleşmeli personel ile 2,5 milyon memur emeklisi için kritik önem taşıyan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak. Görüşmelerin en geç 31 Ağustos’ta tamamlanacağı düşünülüyor.

Toplantı Takvimi

1 Ağustos: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendika bir araya gelecek

2-14 Ağustos: Hizmet kollarının tekliflerinin görüşülmesi ve değerlendirilmesi

15 Ağustos: Çalışma Bakanı’nın katılımıyla kamunun teklifinin sunulması

16-20 Ağustos: Müzakere süreci

21 Ağustos: Müzakerelerin sonuçlanması

22-29 Ağustos: Hakem kurul süreci

Uzman Sürecin İşleyişini Açıkladı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, masada sendika tarafında konfederasyon olarak en fazla üyeye sahip birinci, ikinci ve üçüncü konfederasyonun temsilcilerinin yer alacağını belirtti.

Şu anda 11 hizmet kolunda da Memur Sen’e bağlı sendikaların yetkili olduğunu, konfederasyonlar olarak da Memur-Sen’in yetkili olduğunu paylaştı. Çalışanları temsil eden 15 kişilik bir heyetin masada yer alacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.