Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emekli Nefesini Tuttu! Zam Beklentisi Ne?

Emekliler Temmuz’da yapılacak zammı bekliyor. TCMB’nin enflasyon tahmini doğrultusunda Mayıs’ta enflasyonun yüzde 73’e çıkacağı düşünülüyor. Enflasyon maaşlara nasıl yansıyacak?
Memur ve Emekli Nefesini Tuttu! Zam Beklentisi Ne?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca emeklinin 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin öncesinde zam konusunda yüzü gülmedi. Bazı uzmanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce maaşlarda iyileşme yapabileceğini düşünüyordu. Beklentilerin boşa çıkmasıyla birlikte gözler Temmuz ayında yapılacak zam oranına çevrildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 5 Nisan tarihinde hükümete yazdığı mektupta enflasyonun Mayıs’ta yüzde 73 seviyesinde gelebileceğini belirtmişti. Söz konusu beklenti, zam oranlarına yönelik sinyaller verdi. Mayıs’ta enflasyonun yüzde 73 düzeyinde olması durumunda 6 aylık enflasyonun yüzde 24 olarak gelmesi bekleniyor.

Beklenen senaryoların gerçekleşmesi durumunda memur ve memur emeklisinin yüzde 7,39 enflasyon farkıyla yaklaşık yüzde 19’luk bir zam alacağı düşünülüyor. Temmuz’da SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının, memur zam oranından daha yüksek olabileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.