Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emekli Maaş Zammı için Refah Payı Şartı Sunuldu

Bugün başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için Kamu-Sen tarafı zam teklifini paylaştı. Kamu-Sen Başkanı, enflasyonun hesaba katılarak oluşturulacak refah payı şartını ortaya koydu.
Memur ve Emekli Maaş Zammı için Refah Payı Şartı Sunuldu
HABER GİRİŞ

Bugün itibarıyla başlayan memur ve emeklilerin sözleşme görüşmelerinde masaya gelecek olan rakamlar kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Memur ve emeklinin gelecek 2 yılda alacağı zamlı maaşların ele alınacağı görüşmeler için Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Genel Başkanı Önder Kahveci, uzun sürece yayılan enflasyonun hesaba katılması için zamma ek refah payı talep ettiklerini açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Kamu-Sen Başkanı, “2024 yılına yönelik birinci 6 ay için yüzde 40 artış istiyoruz. Bununla beraber yüzde 10’luk refah payı ilave edilmesini istiyoruz. İkinci altı ay için yüzde 30’luk artış talep ediyoruz. Bu yıla yönelik taleplerimizin toplamının kümülatifi yüzde 100,2’ye tekabül ediliyor. 2025 yılı için birinci altı aya yüzde 20, ikinci altı aya yüzde 20, yüzde 10 refah payı talep ediyoruz” dedi.

Geçen yıl Ocak ayında verilen yüzde 2,5 oranındaki bir refah payının bu yıl aynı dönemde yüzde 13,5’e çıktığını hatırlatarak, “Bu refah payı kalıcı hale getirilmeli. Refah payı vermezsek, çalışanlar enflasyon miktarı kadar bir artışla karşı karşıya kalırsa sıfır zam demektir. Çalışanların alım gücünü reel olarak artıramayız. Refah payı vazgeçilmez unsurdur” diye konuştu.

Teklif Kabul Görürse Gelecek Yıl Memur Maaşı 50 Bin Lira

Kamu-Sen’in masaya getirdiği teklifin kabul görmesi durumunda gelecek yıl itibarıyla Ocak-Temmuz arasında en düşük memur maaşının 32 bin 148 lira olacağını kaydetti.

Türk-İş’in dün açıkladığı Temmuz ayı yoksulluk sınırının 38 bin liraya yaklaştığına atıf yaparak, “Bir sonraki yıl itibarıyla yoksulluk sınırına ulaşmış olacağız. Bu zamlar yapıldığı zaman ortalama memur maaşı 38 bin 578, yıl sonu itibarıyla da 50 bin 152 liraya yükselecek. Kamu çalışanlarının en düşük maaşı 22 bin lira olacaktı. Evet oldu ama en düşük devlet memuru maaşı 22 bin lira olmadı. 15’in birinci derecesinden yeni göreve başlayan bekar bir memurun maaşı 20 bin 350 lirada kaldı. Dolayısıyla bunun 22 bin liraya tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın