Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen’den Zam Çıkışı: İyileştirme Yapılmalı

Memur ve emekliye gelecek zam oranının açıklanmasında sonra konuşan Memur-Sen Başkanı Yalçın, kamu görevlileri ve emeklilerine iyileştirme yapılması gerektiğini söyledi.
Memur-Sen’den Zam Çıkışı: İyileştirme Yapılmalı
HABER GİRİŞ

Milyonların beklediği memur ve emekli zammı bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon ile belli oldu. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 37,57, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise yüzde 49,25 oranında zam yapılacak. Konuya yönelik açıklamada bulunan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise kamu görevlileri ve emeklilerine iyileştirme yapılması gerektiğini söyledi.

X hesabından hem 2024 beklentilerini hem de yapılacak olan zam oranı hakkında değerlendirmede bulunan Yalçın, açıklanan rakamlar ile en düşük kamu görevlisi maaşının (bekar) 30,910 TL, en düşük kamu görevlisi emeklisi maaşının ise 14.700 seviyelerinde olacağını söyledi. Böylece en düşük kamu görevlisi emekli aylığı ile en düşük kamu görevlisi maaşının arasındaki oranın yüzde 47,5 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

“Kamu Görevlisi Aylığı ile Emekli Aylığı Arasındaki Fark Kapatılmalı”

Memur-Sen Başkanı Yalçın,  kamu görevlisi aylığı ile emekli aylığı arasındaki bu büyük farklılığın kapatılması, öncelikle 8.077 TL ilave ödemenin emekli kamu görevlilerine yansıtılması gerektiğini söyledi.

Asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk artışın çalışanların haklı beklentilerinin görüldüğünün olumlu göstergesi olduğu kaydedildi.

Yalçın, “Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, Ocak ayında zamları yansıtalım” anlayışının galip geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yılbaşı gecesinden itibaren piyasa yöneticilerinin etiketleri değiştirme yarışına girdiğini aktardı.

Gelir vergisi oranlarına değinen Yalçın, kamu görevlilerinin gelir vergilerinin yüzde 15’e sabitlenmesi gerektiğini aktardı.

“2024 Yılından Beklenti Tek Haneli Enflasyon Rakamının Yakalanması”

2024 yılı beklentilerini açıklayan Yalçın, “Eksikliklerin giderildiği bir dönem olmadır.” açıklamasında bulundu.

1. Dereceye 3600 Ek Gösterge düzenlemesi gereği zaman kaybedilmeden kamu görevlileri ve emeklilerin beklediği çalışma yetkili Konfederasyon Memur-Sen ile gerçekleştirilip hayata geçirilmelidir.

Yalçın, 2024 yılında enflasyon beklenti ve tahminlerinin büyük oranda “olumlu” sapması ve tek haneli enflasyon rakamlarının yakalanması olduğunu dile getirdi.

Kamu görevlilerinin yüksek enflasyon-düşen alım gücü sarmalından kurtarılması gerektiğini söyledi. Enflasyon farkı ile kayıpları önlüyoruz anlayışının son bulması gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın