Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen’den İkinci Teklif Sonrası Yanıt: Anlaşılır Gibi Değil

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memur ve memur emeklisi için ikinci yaptığı zam teklifini değerlendirdi.
Memur-Sen’den İkinci Teklif Sonrası Yanıt: Anlaşılır Gibi Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün milyonlarca memur ve memur emeklisi tarafından beklenen zam teklifi açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapıldı. Bakan Işıkhan, 2024’te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklifi yaptıklarını söyledi. 2025 için yaptıkları teklifin ise ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 artış olduğunu belirtti.

Bu teklif sonrası Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın açıklamalarda bulundu. Yalçın masanın çözüm gücüne inandıklarını belirterek, “Gelen teklifin öncekinden 2 puan yükseltilmesi bizim anlaşılmadığımız anlamına geliyor. Hayretler içerisindeyiz. Bu tekliflerin yeniden gözden geçirilmesini ve doğru düzgün teklifler ile gelinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın 2024 enflasyon hedefinin yüzde 33 olduğunu anımsatan Yalçın, 23’lü, 25’li rakamların anlaşılır olmadığını belirtti. Yalçın masada refah payının görmezden gelinmemesi gerektiğini ve bununla ilgili hiçbir şey söylenmediğini ifade etti.

‘Çözümden Yanayız’

Memur-Sen Genel Başkanı sözlerini, “Masayı sonuna kadar işleteceğiz. Biz çözümden yanayız. Bu zeminde konuşulacak pek fazla bir şey yok ama biz çözümden yanayız. Kamu işveren heyetini yeniden değerlendirme yapmaya davet ediyorum. Tekliflerimiz değerlendirilmezse bir sendika ne yapması gerekirse onu yapacağız.” ifadeleri ile sürdürdü.

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep ediyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.