Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Memur-Sen İkinci Teklif Sonrası Yanıt: Anlaşılır Gibi Değil

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memur ve memur emeklisi için ikinci yaptığı zam teklifini değerlendirdi.
Memur-Sen İkinci Teklif Sonrası Yanıt: Anlaşılır Gibi Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün milyonlarca memur ve memur emeklisi tarafından beklenen zam teklifi açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapıldı. Bakan Işıkhan, 2024’te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklifi yaptıklarını söyledi. 2025 için yaptıkları teklifin ise ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 artış olduğunu belirtti.

Bu teklif sonrası Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın açıklamalarda bulundu. Yalçın masanın çözüm gücüne inandıklarını belirterek, “Gelen teklifin öncekinden 2 puan yükseltilmesi bizim anlaşılmadığımız anlamına geliyor. Hayretler içerisindeyiz. Bu tekliflerin yeniden gözden geçirilmesini ve doğru düzgün teklifler ile gelinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın 2024 enflasyon hedefinin yüzde 33 olduğunu anımsatan Yalçın, 23’lü, 25’li rakamların anlaşılır olmadığını belirtti. Yalçın masada refah payının görmezden gelinmemesi gerektiğini ve bununla ilgili hiçbir şey söylenmediğini ifade etti.

‘Çözümden Yanayız’

Memur-Sen Genel Başkanı sözlerini, “Masayı sonuna kadar işleteceğiz. Biz çözümden yanayız. Bu zeminde konuşulacak pek fazla bir şey yok ama biz çözümden yanayız. Kamu işveren heyetini yeniden değerlendirme yapmaya davet ediyorum. Tekliflerimiz değerlendirilmezse bir sendika ne yapması gerekirse onu yapacağız.” ifadeleri ile sürdürdü.

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep ediyor. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu