Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın’dan Sözleşmeli Personel Açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, katıldığı canlı yayında, kamudaki sözleşmeli personellerin durumuna dair açıklamalarda bulundu.
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın’dan Sözleşmeli Personel Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında, iş hayatındaki son duruma dair açıklamalarda bulundu. Yalçın’ın gündeminde, kamudaki sözleşmeli personellerin durumu vardı.

Memur-Sen Genel Başkanı, kamuda sözleşmelilerin kadrolu çalışanlar ile aynı işi yapıp farklı statüye sahip olduğunu ve bunun anlaşmazlıklar oluşturduğunu söyledi. Ana konularının sözleşmeliler ile ilgili sorunlar olduğunu belirtti.

Vergi dilimi, görevde yükselme, yer değişikliği, ücretsiz izin, yemek ücret gibi konularda kadrolu ve sözleşmeliler arasında farklılıklar mevcut olduğunu ve bunun toparlanması gerektiğini söyleyen Yalçın, bunun tam bu zaman diliminde olması gerektiğini kaydetti.

Sözleşmeli Personel Ana Yol Haline Geldi

Memur sendikasının başkanı Yalçın, sözleşmeli personel çalışan alımının, temin konusunda sıkıntı yaşandığı durumlarda tercih edildiğini ya da KPSS ile gerekli yetkinliği ölçülemeyen çalışanlarda, mesela acil teknik servis elemanı gerektiğinde kullanıldığını belirtti.

Keyfi işten çıkarma ve alma durumlarının ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Yalçın, aynı işi yapanlar arasında ayrımın kalkması gerektiğini ifade etti. Yalçın konuyla ilgili, “Sözleşmeliden kamuya geçmek istemeyenler kalsın fakat isteyenler de kamuya geçsin. Memurun işini yapan memur olsun.” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

‘Ekim Ayında Bitsin İstiyoruz’

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, kamuda kadroya geçiş sisteminde 3+1 sistemine geçtiklerini belirterek, düzenlemeden 550 bin kişinin etkileneceğini söyledi.

Bu ay içerisinde genel memnuniyeti oluşturacak bir çözüm bulacaklarını aktaran Yalçın, “Ekim ayı içinde bu iş bitsin istiyoruz. Bu tartışmayı bitirmek ve kamuyu bir bütün olarak görmek lazım.” açıklamasında bulundu.

Bütünlük sağlayan zemini temin edebileceklerini belirten Yalçın, “Bu kuvvetimiz var. Gelin bu statüleri ortadan kaldıralım. Devletin istihdam için sözleşmeli personel ruhsatını yine elinde bulundursun. Kişinin öğrenim durumu dikkate alınarak bu tartışma tamamen ortadan kaldırılmalı.” ifadelerini kullandı.

Vergi dilimi konusunda hakkaniyet sağlanması gerektiğini belirten Yalçın, “Bir elin verdiğini diğer elin aldığı bir sistem yürüyor. Bakanlıkla görüşme trafiğimiz sürüyor. Amacımız alım gücünün yükseltilmesi.” sözlerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.