Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen Başkanından “Seyyanen Zam Çağrısı”

Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından Memur-Sen Başkanı “maaşlara seyyanen zam yapılmadır” çağırısında bulundu. Detaylar haberde;
Memur-Sen Başkanından “Seyyanen Zam Çağrısı”
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün Haziran enflasyonunu yıllık bazda yüzde 78,62, aylık bazda yüzde 4,95 olarak açıkladı. Buna bağlı olarak memur ve emekli vatandaşın maaşına gelecek zam belli oldu. Enflasyon oranına göre ücretlerde yüzde 41,69 oranında artış gerçekleşti.

Başkan Ali Yalçın, TÜİK’in açıklamasından sonra gelir kaybının karşılanması ve maaşlar arası makasın büyümemesi için seyyanen iyileştirmenin yapılması gerektiğini söyledi.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, artan enflasyon ile ücretlerin eridiğini ve alım gücünün düştüğünü vurguladı. Bu kayıplarım tazmini için eşit bir şekilde zam yapılmasını, vergi matrahlarının yükseltilmesi gerektiğini savundu.

Başkan, ikinci 6 aylık dönemde ise enflasyonun zam oranını aştığı durumda eşel mobil sisteminin uygulanması gerektiğini belirtti.

“Beklenmedik Artışlar Emekçinin Cüzdanını Yakıyor”

Yalçın, üretim ve tedarik zincirinde yaşanan problemler, dövizdeki dalgalanmalar ve küresel krizin fiyat artışını etkilediğine değindi. Bu yaşananlardan dolayı kamu görevlilerinin maaşlarında kayıp oluştuğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Kira ve enerji gibi zorunlu harcama kalemlerindeki beklemedik artışların emekçinin cüzdanını yaktığının altını çizdi. Enflasyon ile alım gücündeki düşüşün yanında gelir dağılımındaki adaletsizliğin büyüdüğüne değindi.

“Ücretlere Gelen Artışa Ek Olarak Seyyanen Zam Yapılmalıdır”

Başkan Ali Yalçın, enflasyonda yaşanan sıkıntılardan dolayı asgari ücrete zam geldiğini ve bu durumda gelir vergi matrahlarının da arttırılması gerektiğini söyledi. Bu sayede hem ücret artışının belli oranda geri alınmasının engelleneceğini hem de yaşanan kayıpların telafi edileceğini belirtti.

Yalçın; “6 aylık süreçte enflasyon ve döviz kuru beklentilerini göz önünde bulundurularak aynı kayıpların yaşanmaması için yüzde 41,69 artışa ilave olarak seyyanen zam yapılmalı ve açılan makas daraltılmalıdır.” ifadesinde bulundu.

Memur-Sen Başkanı, enflasyon korkusunun fiyat istikrarı ile son bulacağı ve enflasyon farkının geçmiş kayıpları telafi etmediği gerçeğini hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.