Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen Başkanı Yalçın: Enflasyon Farkı Jest Değil Hak

Ali Yalçın bugün enflasyon farkının kamu işvereninin jesti olmadığını vurgulayarak, toplu sözleşme kazanımı ve geçmişe dönük alacak olduğunu belirtti.
Memur-Sen Başkanı Yalçın: Enflasyon Farkı Jest Değil Hak
HABER GİRİŞ

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin 2024-2025 yılları arasındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde süreç devam ediyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’dan ise sürece ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Hükümete çağrıda bulunan Yalçın, 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini mutlu edecek ve Memur-Sen’e imza attıracak teklifi beklediklerine işaret etti.

1 Ağustos’ta başlayan Toplu Sözleşme süreci Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde devam ederken Yalçın, hükümetin gerçekçi olmayan tekliflerini reddettiklerini belirtti.

Toplu sözleşme tekliflerini Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve sürece dair sorumluluklarını gözeterek hazırladıklarını kaydeden Yalçın, “Yaşanan fiyat istikrarsızlığını ve ekonomik koşulları göz önüne alarak zam tekliflerimizi de bunun üzerinden 3’er aylık sunmuştuk.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin Sunduğu Teklifler Beklentiyi Karşılamadı

Merkez Bankası’nın öngördüğü enflasyon beklentisinin Memur-Sen’in yaklaşımını doğruladığını vurgulayarak, bu süreçte Türkiye’nin büyüme rakamları ve hükümetin seçim beyannamesindeki refah payı vaadini kamu işverenine hatırlattıklarını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Kamu işverenin birinci ve ikinci teklifinde getirdiği rakamlarınsa gerçeklikten uzak olduğunu ve beklentileri karşılamadığını belirtti.

Yalçın açıklamasında, “Yüzdelik teklif toplu sözleşmenin esası, enflasyon farkı kayıpların telafisi, refah payı ise alım gücünün korumanın güvencesidir. Ama bugün görüyoruz ki 6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonucu alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor.” dedi.

Enflasyon farkının kamu işvereninin jesti olmadığına işaret en Yalçın, enflasyon farkının toplu sözleşme kazanımı ve geçmişe dönük alacak olduğuna dikkat çekti.

“Enflasyon olmasın, enflasyon farkı da dolmasın. Ama görüyoruz ki enflasyon gerçek, alım gücümüzü düşürdüğü ise hakikattir.” ifadelerini kullanan Yalçın, kamu görevlisinin Türkiye ekonomisinin karşı karşıya kaldığı sorunlarda ve iktisadi sıkılaştırma politikalarında tasarruf kalemine dahil edilmesini kabul etmediklerinin altını çizdi.

Refah Payında Olumlu Adım Talep Ediliyor

Memur-Sen’in beklentilerinin açık ve net olduğunu paylaşan Yalçın, “Gerçekçi, piyasa koşullarını dikkate alan, öngörülen enflasyonu ihmal etmeyen, refah payı içeren, kamu görevlilerinin reel alım gücünü yükseltecek yeni bir teklifle gelinmesidir.” dedi.

Tüm bu sebeplerden yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım beklediklerini dile getirdi.

Toplu sözleşmede elde edilecek hakların 2024-2025 yılı için kamu görevlilerinin maaşlarına uygulanacak oranlar olacağını anımsatan Yalçın, bunu göz önünde bulundurarak gelecek 2 yılı konuştuklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.