Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meme Coinler Bir Anda Yok Olabilir! İşte Nefes Kesen Yorum

Kripto para piyasasında meme coinlerin rallisi son günlerde dikkat çekerken, çarpıcı yorumlar geliyor. Kısa sürede çılgın yükselişlerin sonu hüsran mı?
Meme Coinler Bir Anda Yok Olabilir! İşte Nefes Kesen Yorum
HABER GİRİŞ

Kripto para dünyasında hareketlilik başlayınca nefes kesen yorumlar da gecikmeden geliyor. Bitcoin ve Ethereum gibi artık kendini kanıtlamış kripto paralar, ekonomik sistemin ayrılmaz parçası olurken, Dogecoin, Shiba Inu ve Bonk gibi meme coinlerin hemen her gün yenisiyle karşılıyoruz. Üstelik bu meme coinler ortaya çıktıktan kısa süre sonra benimseniyor ve çılgın yükselişlerle yatırımcıları bünyesine çekiyor.

Binance tarafından listelenmeye başlanan SATS sadece 7 günde yüzde 220 kazanç getirerek gündeme girdi. Bonk ise son günlerde çılgın yükselişler yapıyor ve son 24 saatte yüzde 50 civarında değer kazanmış görünüyor. Pepe ise Bonk’tan önceki popüler meme coindi ve çoktan geri çekilmeye başladı bile.

Yield App Baş Yatırım Sorumlusu olan Lucas Kiely’nin Cointelegraph’ta yayımladığı yazı kısa sürede dikkatleri üzerine çekti. Çünkü Kiely, “Bonk, Pepe ve Shib kripto için bir tehdit” başlıklı yazısında, meme coinlerin bir kumar olduğunu ve kripto yatırımcılarının bunu görmezden gelerek neden para kaybetmek için bunları tercih ettiği sorusuna cevap aradı.

13 Aralık itibarıyla dolaşımda yaklaşık 1300 meme coin olduğunu söyleyen uzman, piyasa değerinin yaklaşık 22 milyar dolar olduğunu belirtti.
Meme Coin Piyasa Değeri - 14.12.2023
Kaynak: Coinmarketcap

Coinmarketcap verilerine göre; meme coin piyasasının değeri 23,5 milyar doları geçmiş görünüyor. İşlem hacmi ise 2 milyar dolara yakın durumdayken piyasa değerine göre ilk 5 meme coin sıralaması; Dogecoin, Shiba Inu, Bonk, Pepe ve FLOKI şeklinde.

Her şeyin Dogecoin ile başladığına dikkat çeken Kiely, birkaç yazılım geliştiricisinin arasında özel bir şaka olarak çıkan köpek temalı meme coinlerin artık sektör için bir tehdit haline geldiğini söyledi. Kiely, meme coinlerin tehlikeli olduğunu ve kripto para endüstrisinin güvenilirliğini baltaladığını ifade ediyor.

GCM Yatırım Banner
Kiely’nin şu sözleri ile meme coin piyasasının tehlikesini gözler önüne seriyor:
Lucas Kiely Meme Coin Yorumu
Kaynak: Cointelegraph

Kiely meme coinlerin bir noktadan sonra dolandırıcılığa döndüğünü de ifade etti. İnsanların parasını hızla çalmak için kriptonun sosyal medya ile olan ilişkisinden yararlanıldığına dikkat çekti. Squid Game token ile 3,38 milyon doların çalındığını hatırlatan uzman, kısa sürede güçlü yükseliş gösteren meme coinler bir anda büyük kayıplar getirdiğini de söylüyor.

Uzmanın verdiği örneklerden birisi de BALD isimli meme coin oldu. BALD isimli meme coin bir Pazar sabahı piyasa sürülüp akşama kadar 85 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmıştı. Pazartesi günü ise geliştiricisi likiditesini çekerek token fiyatının yüzde 90 civarında düşmesine neden olmuştu.

Kiely meme coinlerin bir kumar olduğunu; ancak gerçek dünyada olduğu gibi kripto yatırımcılarının da paralarıyla isterse kumar oynayabileceğini ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.