Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meloni’den Göçmen Çıkışı! “İtalya Tek Liman Olamaz”

Fransa, İtalya’nın göçmenleri kurtaran STK gemilerine karşı tutumuna sert tepki gösterdi. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin konuyla ilgili açıklamaları dikkat çekti.
Meloni’den Göçmen Çıkışı! “İtalya Tek Liman Olamaz”
Yorum

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, bugün düzenlediği basın toplantısında düzensiz göçmenlerle ilgili açıklama yaptı. Bu konuda İtalya-Fransa ilişkilerine değindi.

Fransa, İtalya’nın Akdeniz’de düzensiz göçmenleri kurtaran STK gemilerine yönelik politikasına sert tepki göstermişti. Sonrasında İtalya’dan alacağı 3 bin 500 göçmene ilişkin yeniden yerleştirme programını durdurmuştu.

“İtalya Göçmenler İçin Tek Liman Olamaz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Meloni, Fransız hükümetinin anlaşılmaz ve haksız olan agresif tepkisinden çok etkilendiğini kaydetti.
Fransa’nın yeniden yerleştirme anlaşmasını durdurması hakkında konuşan Meloni, bu yıl 90 bin göçmenin İtalya’ya geldiğini söyledi. Yeniden yerleştirme anlaşmasına göre 8 bin kişinin yerleştirilmesinin gerektiğini aktardı.

Fransa’ya “Sizi kızdıran nedir?” sorusunu soran Meloni, İtalya’nın Akdeniz’deki göçmenler için tek liman olamayacağını söyledi. Göç sorununun şimdiye kadar yönetildiği gibi idare edilemeyeceğine inandığını vurguladı.

“AB’nin Dış Sınırları Korunmalı”

Meloni, İtalya’nın Avrupa’nın tek giriş kapısı olmayacağını belirterek, bu görevi üstlenmediğini aktardı.

Ortak bir çözüm önererek Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının korunması gerektiğini kaydetti. İtalya’nın göçmen konusuyla daha fazla tek başına ilgilenemeyeceğini bildirdi.

İtalya bu hafta Akdeniz’de göçmenleri kurtaran 4 STK gemisini ilk önce limanına almak istememiş, sonrasında ise 3 geminin 2’sini acil sağlık koşulları nedeniyle tahliye etmişti. İtalya’nın bu davranışı Fransa’nın tepkisine neden olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu