Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Melinda Gates: Dünyanın Çoğu Amerikan Kapitalizmine İmreniyor

Bill Gates’in eşi Melinda Gates, kapitalizmi parçalamayı reddederek sosyalizmden ziyade kapitalist bir toplumda yaşamayı tercih edeceğini söyledi. İşte detaylar;
Melinda Gates: Dünyanın Çoğu Amerikan Kapitalizmine İmreniyor
HABER GİRİŞ

ABD’de gündeme damgasını vuran kapitalizm mi yoksa sosyalizm mi tartışmasındaki son yorum, dünyanın en zenginlerinden Bill Gates’in eşi Melinda Gates’ten geldi. “Doğru olduğunu bildiğim şey, sosyalist bir toplumdan ziyade kapitalist bir toplumda yaşamayı tercih ederim. Bence durduğumuzda ve kapitalist bir toplumdan ne aldığımızı düşündüğümüzde, gerçekten neye sahip olduğumuzu hatırlamamız gerekir” diyen Gates’in yorumları, iki sistem arasındaki tartışmalı iddialar arasında dikkat çekti. Birçok Demokrat milletvekili ve başkan adayı, ülkede eşitsizliğin ve bölünmenin artmasından sorumlu olduğunu savundukları sistemde değişiklik yapmak için çağrıda bulunuyorlardı.

Başkan Donald Trump da onları, ABD’de ekonomik çöküntüye yol açacağını söylediği sosyalizmi benimsemekle suçlamıştı.

Melinda Gates: Kapitalist Bir Toplumu Sosyalist Bir Topluma Tercih EderimBill ve Melinda Gates Vakfı’na eş başkanlık eden Melinda Gates ise siyasi tartışmalara gönderme yapmadan ABD sistemini savundu. Bununla birlikte zengin ve fakir arasındaki eşitsizlikleri ele almanın gerekliliğini de kabul etti. Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların bu tür kapitalist toplumlarda yaşamak istediklerini dile getiren Melinda Gates, ABD sakinlerinin şanslı olduğunun üzerini çizdi.

Pek çok Amerikan milyarder, kapitalizmin modern versiyonunun işe yaramadığını savunurken Melinda Gates tam tersini iddia etti.

Amerikan Milyarder Kapitalist Sistem İşe Yaramadığını savunuyor Kaldı ki söz konusu milyarderler arasında servetlerinin yanı sıra saygınlıkları ve hayırseverlikleri ile de tanınan Warren Buffett, Ray Dalio ve Bill Gates gibi kişilikler vardı. Ekonomik eşitsizliğin ve kamu eğitim finansmanı eksikliklerinin giderilmesi için çağrıda bulunan isimlerden bazıları, giderek kötüleşen gelir uçurumunu ele almak için kamu-özel ortaklıklarını ve zenginlere daha çok vergi getirilmesini savunmuştu.

Sosyalizm tartışmalarını kınayan iş liderlerinden olan JP Morgan CEO’su da bu ay hissedarlara, sosyalizmin kaçınılmaz olarak durgunluk, yolsuzluk ve daha da kötü şeyleri getireceğini anlatmıştı.

JP Morgan CEO’su Kapitalizm Açıklamaları Melinda Gates ile Uyumlu Ne var ki Dimon, kapitalizmin kusurları olduğunu da kabul ederek sistemin güçlü bir sosyal güvenlik ağı ile birleştirilmesi gerektiğini söylemişti. Melinda Gates ise kapitalizmin boşluklarını ele almak için uygun hükümet düzenlemeleri ve sağlam bir vergi sistemi için çağrı yaptı.

“Ülkelerin düşükten, orta gelire ve yüksek gelirle büyüyebildiklerinde dünya çapında hepimizin daha iyi olacağına inanıyorum. Ve sistemimize bakmamız ve şöyle dememiz gerektiğini düşünüyorum: Tamam, bunun harika yanları neler? Ve bu noktada, ayarlamamız ve değiştirmemiz gereken şeyler nelerdir?” dedi. Bu sorunlara rağmen dünyanın çoğunun Amerikan kapitalizmine gıpta ettiğini vurgulayan Gates; “Burada yaşadığımız için şanslıyız. Bu tür kapitalist toplumlarda yaşamak istiyorlar. Bizim sadece bunu ayarlamamız ve doğru yapmamız gerekiyor” ifadeleriyle görüş bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.