Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika’da Enflasyon Faiz Kararı Öncesinde Yavaşladı

Meksika’da tüketici fiyatları 2 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine ulaştı. Ülkede merkez bankasının faiz kararı bekleniyor.
Meksika’da Enflasyon Faiz Kararı Öncesinde Yavaşladı
Yorum

Meksika’nın yıllık enflasyonu, merkez bankasının faiz oranlarını yüksek bir döngüde bırakması beklenen para politikası kararı öncesinde iki yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine ulaştı.

İstatistik kuruluşu INEGI’nin verilerine göre, Latin Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisinde 12 aylık manşet enflasyon Haziran ayının ilk yarısında yüzde 5,18’e ulaştı ve daha da yavaşladı. Enflasyon düşmesine rağmen merkez bankasının yüzde 3’lük üzerinde kalmaya devam ediyor.

Mart 2021’den bu yana görülen en düşük seviye, ekonomistlerin yüzde 5,30’luk beklentileri aşan seviye ve ülkenin para otoritesinin bir sonraki kararını açıkladığında gösterge faiz oranını sabit tutacağına dair iddiaları güçlendirdi.

Banxico olarak bilinen Meksika Merkez Bankası’nın Mayıs ayında yaklaşık iki yıllık sıkılaştırma döngüsünü duraklatmasının ardından, enflasyonu hedefe indirmek için oranları uzun bir süre mevcut seviyelerde tutması gerekebileceğini belirtmesinin ardından faiz indirimi yapması olası görünmüyor.

Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar baş ekonomisti Jason Tuvey, en son tüketici fiyatları rakamlarının ardından Banxico’nun politika faizini beklemede bırakacağını söyledi ve bu yıl bir faiz indirimi öngörmediğini de sözlerine ekledi.

INEGI verileri ayrıca, bazı değişken gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan ve merkez bankası için endişe kaynağı olan yıllık çekirdek enflasyonun Haziran ayının ilk iki haftasında yüzde 6,91’e gerilediğini gösterdi.

İstatistik kurumu, iki haftada bir bazda, manşet tüketici fiyatlarının yüzde 0,02 çekirdek fiyatların ise yüzde 0,11 arttığını ve her ikisinin de piyasa mutabakatının altında olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu