Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Maliye Bakanı Enflasyonla Mücadelede Sabır İstedi

İngiltere’de açıklanan Mayıs ayı enflasyon verilerinin ardından, Maliye Bakanı Jeremy Hunt değerlendirmede bulundu. Ayrıntılar geliyor...
İngiltere Maliye Bakanı Enflasyonla Mücadelede Sabır İstedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bugün açıklanan Mayıs ayı enflasyon verilerini değerlendirdi Hunt, merkez bankasının faiz artırımlarının, enflasyonu düşürücü etki yapacağını belirterek, “Diğer ülkelerde faiz oranlarındaki artışların zaman içinde enflasyonu aşağı çektiğini görebilirsiniz. Bu, burada da olacak ama sabırlı olmalı ve rotamıza bağlı kalmalıyız.” diye konuştu.

Hunt, enflasyon verilerinin, hükümetin oranları düşürmek için silahlarına bağlı kalma durumunu güçlendirdiğini belirtti.

Artan fiyat baskıları karşısında geri adım atmayacaklarını belirten Hunt, “Eğer ailelere yardımcı olacak, mortgage ve işletmeler üzerindeki baskıyı hafifleteceksek ekonomiyi yüksek enflasyona neden olan her faktörden kurtarmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Diğer ülkelerde faiz oranlarındaki artışların zaman içinde enflasyonu aşağı çektiğini belirten Hunt, İngiltere’de de böyle olacağını savundu. Hunt’un açıklamaları, İngiltere’de Mayıs ayı yıllık enflasyonunun yüzde 8,7 ile beklentileri aşmasının ardından geldi. Beklenti enflasyonun yüzde 8,4 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Gözler Merkez Bankasında

Çekirdek enflasyonda ise yüzde 7,1 ile son 31 yılın en yüksek seviyesi görüldü. Bu veriler sonrası yarın İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Tahminler 25 baz puanlık faiz artırımı olacağı ve oranların yüzde 4,75 seviyesine çıkacağı yönünde. Bazı ekonomistler ise artan enflasyon nedeniyle 50 baz puanlık faiz artırımı olasılığını göz ardı etmiyor.

GCM Yatırım Banner

ING Think tarafından enflasyon verileri sonrası yayımlanan analize göre, ülkede yapışkan kalmaya devam eden enflasyon nedeniyle İngiltere Merkez Bankası’nın (Boe) yarınki Para Politikası Kurulu toplantısında 25 baz puan faiz artışı garanti olarak görülürken, veriler 50 baz puanlık artış ihtimalini de hızlandırdı.

Ülkede enflasyonun Temmuz itibarıyla yüzde 7’nin altında ve yıl sonu itibarıyla yüzde 4,5 seviyesine düşeceği tahmin ediliyor. Çekirdek enflasyonun ise yılı yüzde 5’in üzerinde kapatması bekleniyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.