Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mehmet Şimşek’ten Borsa Çıkışı Geldi: Oyun Alanı Değil

Yatırımcı sayısı 9 milyona koşan Borsa İstanbul için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. Detaylar haberde;
Mehmet Şimşek’ten Borsa Çıkışı Geldi: Oyun Alanı Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul hafta başından itibaren rekor üzerine rekor kırarken, yükseliş ivmesi hisseler geneline yayılmadı. Tabana giden halka arzdan, kâr realizasyonu gören paylara kadar çok sayıda düşüş haberi rekor sevincini gölgeledi.

Borsadaki yükselişlerin aldatmaca mı, yoksa ralli için başlangıç mı olduğu soruları yanıtsız kalırken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. Finansal Okuryazarlık Platformu’nda açıklamalarda bulunan Şimşek, “Borsa oyun alanı değil” çıkışında bulundu.

Borsada yatırımcı sayısının 8.6 milyona, sermaye piyasalarında hesabı olanların ise 12 milyona dayandığını belirterek, “Bunlar büyük rakamlar. İlginç hususlar var. Borsadaki yatırımcı sayısı dört kattan fazla artış var” dedi.

Şimşek, “Vatandaşımız ‘Borsada oynuyorum’ diyor. Burası oyun alanı değil. Burası yatırım yapılan bir alan. Hisse senedi aldığınız zaman şirketi satın almış oluyorsunuz. Borsa bir oyun alanı değil; bilgiye, analize dayalı değerlendirmeler üzerinden yatırım kararları verilmeli, toplumun bütün kesimleri için finansal okuryazarlık önemli” diye ekledi.

Türkiye Ekonomisi Okullarda Ders Olacak

Finansal okuryazarlığa ilişkin okullarda ders verilmesi gerektiği tezini savunan Mehmet Şimşek, konuya ilişkin çalışmaların yapıldığı bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Finansal okuryazarlığın müfredata eklenmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile çalışma yaptıklarını söyleyerek, “Vatandaşlarımızın kaynaklarını hibe etmesini değil, sermaye piyasalarına yönlendirmesini tercih ederiz” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.