Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mehmet Şimşek Yeni Yıl için Refah Sözü Verdi

Yeni yıl mesajını paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2024 yılında yerine getirilmesi amaçlanan hedefleri paylaştı.
Mehmet Şimşek Yeni Yıl için Refah Sözü Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek enflasyonla geçen 2023 yılının son gününde yeni yıl mesajı paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayı seçimlerinden sonra uygulamaya koyulan ekonomi programının hız kesmeden devamının geleceğini paylaştı.

Yeni yıl mesajını sosyal medya hesabı üzerinden kamuoyuyla paylaşan Bakan Şimşek, “Programımızın olumlu sonuçlarını yeni yılda da almaya devam edeceğiz” diyerek sıkılaşma adımlarına devam mesajı verdi.

2024 yılında enflasyonda düşüşün başlayacağı sözünü vererek, diğer makroekonomik göstergelerde de iyileşmelerin görüleceğini söyledi.

Son açıklanan verilerde 145 milyar dolar düzeyine çıkarak rekor kıran Merkez Bankası rezervlerinde yeterliliğin daha da artacağını teyit etti.

Kur şoklarının önüne geçmek için geliştirilen ve sonlanması için 1 Ocak günü itibarıyla yeni hesap açılışlarına izin verilmeyecek olan kur korumalı mevduat sisteminin tamamen ortadan kaldırılacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ödemeler dengesi için büyük risk olarak görülen cari açıkta da kalıcı iyileşmenin başlayacağını ve bütçe disiplininin tesis edileceğini kaydetti.

2024 için “Sürdürülebilir yüksek büyümenin temellerinin güçlendiği bir yıl olacaktır” diyerek, güven mesajını şöyle tazeledi:

“Daha müreffeh bir Türkiye için programımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.