Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mehmet Şimşek Kripto Paralar için “Yasal Değil” İfadesi Kullandı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye’de yapılan kripto para işlemleriyle ilgili önemli bir açıklama yaptı. İşte detaylar…
Mehmet Şimşek Kripto Paralar için “Yasal Değil” İfadesi Kullandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar son yıllarda hayatımıza girdi ve bir anda tüm dünyanın gündemi haline geldi. İnsanlar birikimlerini kripto piyasalarda değerlendirerek büyük kazançlar sağlamayı amaçlıyorlar. Öyle ki 5 yıl önce bitcoine yatırım yapmış birisi eğer parasını bozdurmadıysa gün itibariyle milyonlar kazandı.

Ancak kripto paraların yasal olup olmadığı dünyanın her yerinde tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak konuyla ilgili bir açıklamada ülkemizden geldi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek kripto para piyasasında işlem yapan kullanıcılara uyarılarda bulundu.

“Kripto Paralar Yasal Değil”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV’de katıldığı bir programda başta bitcoin olmak üzere kripto paraların Türkiye’de yasal olmadığını belirtti. Daha önce de uyarılar yaptıklarını belirten Şimşek, bu paralardan uzak durulması gerektiğini legal bir altyapısı olmadığını ifade etti.

Blokchain teknolojisine de değinen Şimşek, bunların kripto paralardan farklı olduğunu ve konuyla ilgili bir çalışma birimi kurduklarını belirtti. Şimşek yaptığı açıklamada “Kripto paralara ilişkin biz, en son Finansal İstikrar Komitesi toplantısında bu konuyu ele aldık, bir çalışma grubu oluşturduk, kripto para konusunu incelemeye aldık. Bahsedilen bu para birimleri Türkiye’de legal değil, legal altyapısı yok.” ifadelerine yer verdi.

“Para Basmak Devletin İşi”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kripto paraların Türkiye’de yasal olmadığını belirterek “Bitcoin konusunda uyarılarımızı zamanında yaptık. Aman dikkat edelim diye, ben hala aynı fikirdeyim. Para basma meselesi devletlerin işi. Kayıtsız değiliz, ama kripto para konusu karışık bir konu. Türkiye olarak çok detaylı bir şekilde bu konuyu çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Bir anda dikkatleri üzerine toplayan kripto paraların internet üzerinden alım satımı gerçekleştirilebildiği gibi güçlü donanımlara sahip bilgisayarlar ile madenciliği yapılabiliyor. Resmi makamlardan yapılan açıklamalara rağmen insanların kripto paralara olan ilgisi azalacak gibi durmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%