Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mehmet Çetingüleç Halka Arz Bağımlılığını Yazdı

Halka arzlarla borsaya çekilen küçük yatırımcıyı kaleme alan Mehmet Çetingüleç, Borsa İstanbul’da son dönemin risk iştahını sorguladı.
Mehmet Çetingüleç Halka Arz Bağımlılığını Yazdı
HABER GİRİŞ

Yakın zamanda psikolojik sınırı birden fazla deneyen ve Cuma günkü kapanışta 8056 puan ile yeni rekorunu kıran BİST 100 endeksinin ralli için ısınma turları attığı yönündeki beklentiler yatırımcılarda heyecan yaratmaya yetti. Özellikle halka arz performansıyla küçük yatırımcıyı kendine çeken Borsa İstanbul’un yatırımcıda yarattığı güven ise sorgulanıyor.

“Küçük yatırımcı borsaya nasıl alıştırılıyor?” yazısıyla küçük yatırımcının risk iştahını ele alan ekonomi yazarı Mehmet Çetingüleç, borsadaki testere hareketlerine dikkat çekti.

“Gün içerisinde dalgalanma olsa da analistlerin beklediği yüksek hacimli düşüşler henüz gerçekleşmedi” diyen Çetingüleç, yarın açıklanacak Ağustos ayı enflasyon rakamıyla borsanın yeni bir pozisyon alacağını ifade etti.

Kronikleşen yüksek enflasyon ve enflasyonun altında kalan faiz oranları ele alındığında yatırım için borsaya alternatif bir seçeneğin oluşturulmadığını söyledi.

Son haftalarda çokça konuşulan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarından TL mevduata geçişte verilecek faiz oranının da cazip olmadığını belirterek, “O nedenle endeksin yıl sonunda 10 bin puana ulaşacağı senaryoları daha çok konuşulmaya başlandı” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcı Sayısı Eşittir Endeks Puanı

“Yatırımcı sayısı arttıkça endeks tırmanıyor” diyen Çetingüleç, Eylül ayı itibarıyla borsada yatırımcı sayısının 6 milyon kişiyi aştığını, Eylül 2022 döneminde ise bu rakamın 3 milyon bile olmadığını hatırlattı.

Çetingüleç, “Son 1 yılda borsaya 3 milyon 570 bin yeni yatırımcı girmiş. Gerçi yüz binlerce hesap; bazı kişilerin eş, dost, akraba, sülalede kim varsa onların kimliklerini kullanarak halka arzlardan daha fazla hisse almak için açtırdıkları “yalancı hesaplardan” oluşuyor. Buna karşılık milyonlarca kişinin de ilk kez borsaya girdiği dikkat çekici. Bunların çoğu, son yıllarda halka arz edilen şirketlerden 250 liralık ya da 500 lira civarında pay almak için borsaya giren küçük yatırımcılar” dedi.

Efsaneleşen halka arzların küçük yatırımcıya yüzde 100’ün üzerinde kâr sunmasının vatandaşlar arasında reklam oluşturduğuna dikkat çekerek, bu sayede yatırımcının borsaya alıştırıldığını şöyle söyledi:

“Birkaç ayda yüzde 1000’e varan kazançla gözlerini hırs bürüyor ve daha fazla parayla borsaya girmenin yolu açılıyor. Elinde avucunda ne varsa borsaya yatırıp bir anda zengin olacağını düşünüyorlar. Uyuşturucu alışkanlığı gibi bir şey. Hisse yatırımı bir anda kumara dönüşüyor…”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.