Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Medvedev: Rusya Bilimsel Ablukayla da Karşı Karşıya

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, ülkesinin sadece ekonomik değil farklı alanlarda da yoğun baskı altında olduğunu söyledi.
Medvedev: Rusya Bilimsel Ablukayla da Karşı Karşıya
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Avrupa Birliği Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya’ya sayısız kısıtlama uygularken, şimdiye kadar en fazla yaptırım uygulanan ülke haline getirdi. Hayat geçirilen yaptırımların hepsi de Rus ekonomisini hedefliyor.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, ülkesinin en güçlü yaptırım baskısı altında olduğunu söyledi. Açıklanan yaptırımların sadece ekonomik olmadığını söyleyen Medvedev, “Yabancı teknolojilere erişimin kısıtlanması ve yerli bilim adamlarıyla temasların kesilmesi dahil olmak üzere hem ekonomide hem de ne yazık ki bilimde bile abluka ilan edildik.” açıklamasını yaptı.

Rusya’nın teknolojik egemenliğini inşa etme ve ithalattan bağımsızlığının temelini oluşturma konusunda ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bu açıdan ülkesinin bilimsel ve teknolojik gelişimine yönelik yeni bir prosedür oluşturulmasını önerdi. Daha önceki belgenin kabul edilmesinden bu yana çok fazla şeyin değiştiğini sözlerine ekledi.

Yeni hazırlanacak belgenin bilimsel ve teknolojik gelişmenin önceliklerini belirlemek ve ayarlamak için bir araç haline gelmesi gerektiğini ifade etti. Hazırlanırken de bilimsel imkanların, üretilen tüm önerilerin ekonominin ve sosyal sektörün taleplerini dikkate alacak şekilde olması gerektiğini belirtti.

“Karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmek için teknolojilerin potansiyelini değerlendirmek ve soyut olmayan ancak mümkün olduğunca spesifik bir stratejik belge geliştirmek gerekiyor” ifadesini kullanan Rus yetkili hükümetin tahminin geliştirilmesi ve onaylanması için prosedürü belirleyen bir düzenleyici çerçeve oluşturduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu