Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meditera 15,5 Milyon TL’sini KKM’de Tutacak

Tıbbi malzeme sektörünün öncü isimlerinden olan Meditera'dan KKM açıklaması geldi. Şirket, eleştirilere konu olan KKM sisteminde kaldığını duyurdu.
Meditera 15,5 Milyon TL’sini KKM’de Tutacak

Kur korumalı mevduat (KKM) sisteminde faiz yükünü sırtlayacak olan Merkez Bankası, hesaplardan çıkışları teşvik ederken, Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş’den aksi yönde plan geldi. Sektörün önde gelen tıbbi malzeme kuruluşları arasında yerini alan şirket, KKM hesabına dair açıklamasını paylaştı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan açıklamada, şirketin KKM hesap vadesinin bugün itibarıyla sonlandığı bildirildi.

Konuya ilişkin önceki hafta yapılan açıklamada, devralma suretiyle kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemi sonrasında şirketin bağlı ortaklığı bulunan Altera Dış Ticaret A.Ş.’den Meditera’ya aktarımda bulunulduğunun kamuoyunun bilgisine sunulduğu hatırlatıldı.

Şirket adına açılan KKM hesabının vadesinin Ekim ayının son günü itibarıyla bittiği ve 3 ay daha KKM sisteminde kalmak için yeni bir vadeli hesap açıldığı açıklandı.

15,5 milyon TL’lik birikimin kısa vadeli nakit akış programı, kurumlar vergisi istisnası ve yatırım planları için vadeli hesapta tutulacağının paylaşıldığı bildirimde şu ifadelere yer verildi:

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

“Şirketimizin 31.10.2023 tarih ve 2023/40 sayılı Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda; hesabımıza aktarılan 15.556.805 TL için kısa vadeli nakit akış programı, yatırım planları ve kurumlar vergisi istisnası avantajı da gözetilerek 3 ay vadeli kur korumalı mevduat hesabı açılmasına karar verilmiştir.”

Meditera Hisse
Kaynak: Paratic Piyasalar

2 yıl önce halka arz edilen ve Borsa İstanbul’da MEDTR koduyla işlem gören şirket, yıllık yüzde 24 oranında artış yaşarken aylık bazda kayıplarını yüzde 12’ye çıkardı. TSİ 18.10 itibarıyla ise günü yüzde 3’ün üzerinde düşüşle 37,52 lira seviyesinden kapattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu